U soudu podle serveru idnes vypovídaly novinářky, které o případu natočily podcast, a také spoluvězeň jednoho z odsouzených. Jednání je odročené na 11. března.

Z pádu ze schodů vražda

Vražda sedmasedmdesátiletého Miroslava S. se stala v září 2011 v jeho domku ve Slopném. Když rodina muže našla, domnívala se prý, že šlo o úraz a na místo nezavolala policii.

Pitva ale jednoznačně prokázala, že muž byl brutálně ubit a s několikadenním zpožděním se rozjelo vyšetřování. To vyústilo dvěma výjimečnými tresty pro mladíky z okolí.

Podle justice měli pachatelé činu Maroš Straňák a David Šimon vniknout do domu a seniora škrtit, bít jej a kopat. Také mu kovovým předmětem zasadit asi tři desítky ran do hlavy.

VRAŽDA VE SLOPNÉM PŘED SOUDEM: 

Soud zprostil mladíky obžaloby z vraždy seniora ve Slopném

Vražda ve Slopném; zproštění obžaloby; srpen 2013 | Video: Deník/Jana Zavadilová

Za vraždu seniora ve Slopném 46 let vězení

Vražda ve Slopném; vynesení odsuzujícího verdiktu; leden 2014 | Video: Deník/Jana Zavadilová

Oba dva muži tvrdili od začátku vyšetřování, že vraždu nespáchali. Zlínský krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Uložil jim výjimečné tresty ve výši 24,5 a 20,5 roku.

Verdikt na základě pachových stop

Muži byli odsouzeni na základě nalezených pachových stop na místě činu a svědectví dvou vězňů, kterým se prý později Straňák svěřil, že seniora ubil. Tři roky po činu kriminalisté ztotožnili DNA z odhozené kukly nedaleko domku. Ta nepatřila ani Straňákovi ani Šimonovi.

O obnovu řízení žádají odsouzení opakovaně

Oba muži od začátku tvrdili, že jsou nevinní, v minulých letech se neúspěšně domáhali obnovy řízení. Návrh podali oba odsouzení opět loni, ale oba samostatně.

Jak uvedla pro agenturu ČTK mluvčí Krajského soudu ve Zlíně Klára Belkovová, soud řízení sloučil a věc bude rozhodovat senát soudce Pavla Dvorského.

„K jednání nařízenému na 1. února od 9 hodin jsou předvolaní svědci, takže se v tuto chvíli nedá říct, zda soud vyhlásí rozhodnutí o návrzích ve stejný den,“ uvedla Belkovová.

Na nesrovnalosti v případu upozornili loni redaktorky Seznam Zpráv. Objevily nové důkazy, zpochybnily činnost dozorujícího žalobce, průběh policejního vyšetřování i soudního procesu. Novinářky si k únorovému jednání soud předvolal.