Chtěli sexuální otrokyni, místo toho dostali třicet let vězení. Tři muže, kteří loni v srpnu z autobusové zastávky na Jihlavsku unesli osmnáctiletou dívku, včera uznal vinnými předseda brněnského krajského soudu Daniel Plšek. „Důkazní si-tuace je naprosto jasná, obžalovaní se ve výpovědích vzájemně usvědčují a částečně se i přiznali," odůvodnil.

Rozsudek zatím není pravomocný, jeden z únosců, třiapadesátiletý Karel Dubský, se proti němu okamžitě odvolal. Ve vězení má strávit deset let, což mu připadá příliš. O dva roky delší trest dostal jeho čtyřiapadesátiletý bratr Josef Dubský starší, jehož čtyřiadvacetiletý syn Josef Dubský mladší se na únosu podílel také. Tomu senát vyměřil osmileté vězení.

Dívku muži zavřeli do karavanu v kempu Lučina na Radějově, kde ji podle obžaloby oba bratři postupně znásilnili. „Jen jsem za ní přišel a řekl jsem jí, že jí nic neudělám, ale ať to neříká bratrovi," bránil se u soudu dříve Karel Dubský.

Únosci měli v plánu, že si z dívky v domě Josefa staršího udělají sexuální otrokyni na deset let. Chtěli pro ni i speciálně odhlučnit jednu místnost. Počítali i s tím, že by dívka mohla během věznění otěhotnět. „Dítě bych určitě odrodil a staral se o něj. Bral bych ji jako manželku, bydlela by s námi v domě a vozili bychom ji na výlety," přiznal Josef Dubský starší policistům.

Jeho plány se nesplnily, protože dívka dokázala několik hodin po znásilnění utéct oknem z karavanu. Recepční z kempu potom zavolala policisty.
Kromě znásilnění muži dívce vyhrožovali i nožem. „Zeptali se, jestli jsem viděla Sametové vrahy. Řekli, že jestli nebudu hodná, rozčtvrtí mě a v sudu hodí do Orlické přehrady," uvedla při utajené výpovědi žena.

Rozsudku předcházely i posudky znalců. Z jejich závěrů vyplynulo, že všichni obžalovaní mají podprůměrnou inteligenci, násilnické sklony a jejich motiv byl sexuální. Shodli se i na tom, že mozkem únosu byl Josef Dubský starší. „Byl vůdčí osobou plánu. Sám se k tomu doznal. Proto dostal nejvyšší trest, a to na samotné horní hranici trestní sazby," prohlásil soudce Plšek. Jeho syn podle něj sice pouze plnil příkazy otce, věděl ale, co dělá.

Dubského a jeho syna senát odsoudil i za znásilňování jedné z bývalých manželek Dubského staršího v Domamilech na Třebíčsku a za neúspěšný pokus o únos jiné dívky z Třebíčska.

Všichni tři obžalovaní svého činu u soudu litovali. Dívce, u které se po únosu rozvinula posttraumatická stresová porucha a která byla v době únosu čtyři týdny těhotná se svým přítelem, mají zaplatit půl milionu odškodné.

Znásilnění v karavanu? Uříznu ti hlavu, hrozil dívce s nožem v ruce

Když ve svém Fordu Galaxy s karavanem projížděli Vysočinou, na autobusové zastávce v Řídelově si všimli dívky v kraťasech a tričku. Za volantem seděl Josef Dubský starší. Ten zastavil a synovi řekl, že ví, co má dělat. Nejprve se ale dívky zeptali, jestli s nimi pojede.

Když odmítla, Dubský mladší s Karlem Dubským ji chytili a snažili se ji natlačit do auta. Dívce přitom spadla sluchátka a jeden pantofel. Její mobilní telefon únosci odhodili. Podle výpovědi svědka, který scénu viděl z auta, se dívka bránila.

V autě s trojicí Dubských cestovala ještě bývalá manželka Dubského staršího, s níž má syna Josefa. V autě byly také dvě malé děti, které má Dubský s jinou ženou, kterou měl někdy v březnu unést a věznit čtyři dny v Domamili. Pohlavní styk s nevlastní matkou měl mít tehdy také Dubský mladší. Ten to přiznal.

Toto věznění bylo zřejmě počátkem nápadu unést další dívku. O to se pokusili poprvé loni v Třebíči. Otec a syn si vyhlédli dívku před obchodním domem. Syn tehdy vyskočil z auta a oběma rukama chytil dívku za předloktí, ta se ale vysmekla a utekla.

V Řídelově se jim už ale únos podařil. Jinou dívku natlačili na podlahu auta a vyhrožovali jí, že jestli jim nebude po vůli, tak ji zabijí. Karel Dubský jí měl hrozit nožem a hodit přes ni deku, Josef Dubský starší jí vyhrožoval, že jí uřízne hlavu.

Po cestě přemístili dívku do karavanu, kde jí měl Karel Dubský sahat do rozkroku.

Podle něj se dívka nebránila. Ještě než vyrazili do kempu Lučina, zastavili se v Domamili a nakoupili jídlo. Do kempu přijeli kolem jedenácté večer.
Dívka byla po celou dobu v karavanu, kde ji pak měli Karel a Josef Dubský starší postupně znásilnit. Karel Dubský to ale popírá. Podle něj za dívkou přišel a řekl jí, že jí nic neudělá, ale ať to neříká bratrovi. V karavanu přitom byly bývalá žena Dubského i obě děti.

Ráno pak Josef Dubský starší se synem odjel. Karel měl hlídat, údajně ale chtěl, aby dívka utekla. Unesená dívka nakonec situace skutečně využila a utekla z karavanu okénkem. Toho si všiml i hlídač z kempu, který nedaleko opravoval auto. „Za dívkou, která byla rozrušená, potrhaná a utíkala k první chatce, kde byl ubytovaný manželský pár, běžel nějaký muž," uvedl hlídač. Byl to Karel Dubský, který dívku doběhl a snažil se ji před svědky přimět, aby se vrátila. Když to odmítla, odešel. Dívka se na recepci svěřila, co se stalo. Přivolaní policisté pak násilníky zadrželi v kempu a jeho okolí.

Únos do kempu∙ Tehdy osmnáctiletou dívku unesla trojice mužů z Řídelova na Vysočině: Josef Dubský starší, jeho stejnojmenný syn a bratr Karel Dubský.
∙ Podle obžaloby ji několikrát znásilnili, věznili ji v kempu Lučina u Tvarožné Lhoty na Radějově.
∙ Muži přiznali, že ji chtěli zneužít jako sexuální otrokyni.
Snímky Deník/ Roman Martínek a Roman Dolejský