Slovenská i česká policie jim to však včas zarazila a všech sedm mužů pozatýkala.

O jakou jadernou látku se jednalo, policie blíže specifikovat nechtěla. „Mohu však říci, že šlo o velmi životu nebezpečný materiál,“ podotkl zlínský krajský státní zástupce Roman Kafka.

Právě i státní zastupitelství pracovalo společně na případu se slovenskou policií a také s českým Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Sedm mužů ve věku od 52 do 71 let chtělo jaderný materiál dovést ze zemí bývalého Sovětského svazu.

„Už od roku 2009 začala skupina shánět kupce, dohadovat podmínky, kvalitu materiálu a jeho cenu. Někdy od tohoto období jsme je začali sledovat. Činnost skupina byla koordinovaná, doslova až sofistikovaná,“ nastínil na čtvrteční tiskové konferenci v Bratislavě policejní prezident Slovenské republiky Jaroslav Spišiak.

Dodal, že prodejce vůbec nezajímalo, jak bude s materiálem dále naloženo a co s ním hodlají případní kupci dělat.

„Je pro nás podstatné to, že se nám podařilo infiltrovat se do tohoto prostředí a zarazit nelegální obchod na samém počátku,“ poznamenal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Původně mělo k předání této zásilky dojít na Uherskohradišťsku. Podle informací Deníku to mělo být v jedné z restaurací v Uherském Brodě.

Starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara taková informace překvapila.

„Už samotná myšlenka, že by se něco takového mohlo odehrát v našem městě, je pro mě šokující. Upřímně řečeno si ale nedokážu dost dobře představit, jakým způsobem být vůči podobnému konání preventivní. Jak by například policie mohla jen tak detekovat radioaktivní látky,” uvedl Kunčar.

Posléze se ale naštěstí ukázalo, že údajní pachatelé si to s místem transakce rozmysleli. „Během sledování mužů ale vyšlo najevo, že nakonec nechtějí uskutečnit obchod na území naší republiky, a k předání mělo dojít na Slovensku,“ vysvětlil dále státní zástupce Kafka.

Právě tam všechny muže policie před dvěma týdny pozatýkala ještě dříve, než vůbec nebezpečný materiál přivezli na Slovensko.

„Podařilo se nám u nich provést domovní prohlídky a zajistit další věci,“ doplnil Spišiak. Hlavním organizátorem celé akce byl jednasedmdesátiletý senior.

„Šest mužů je slovenské národnosti, jeden české, ale s trvalým pobytem na Slovensku. Vesměs se jednalo o soukromé podnikatele,“ vysvětlil ještě slovenský policejní prezident Spišiak.

Celá organizovaná skupina je nyní ve vazbě a mužům hrozí až desetileté vězení. A to měli štěstí, že prodej materiálu neplánovali na území České republiky. Zde by jim totiž hrozil daleko přísnější trest, a to až šestnáct let za mřížemi.

ÚOOZ vyšetřovala na území České republiky podobný obchod v roce 2003. I tehdy se skupina pokoušela prodat radioaktivní materiál a i tehdy jim to policie včas zarazila.