Na Uherskohradišťsku už letos spáchalo sebevraždu nebo se o ni pokusilo deset lidí (více se dočtete vpravo nahoře v oddíle Související články), stejně tak jako na Vsetínsku.

Na Zlínsku toto číslo dosáhlo patnácti, z toho jen v pěti případech šlo o neúspěšný pokus o sebevraždu. „U zbývajících deseti šlo o dokonanou sebevraždu. Tu spáchalo celkem devět mužů a jedna žena,“ konstatovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Zejména jarní období, především měsíce březen a duben, se zapisují do evidence policistů i statistického úřadu jako období sebevražd.

Podle zlínské psycholožky Radany Večeřové to má souvislost s jarní únavou. „I lidský organismus se jakoby probouzí ze zimního útlumu. Lidé jsou tak méně odolní vůči stresu i jiným životním překážkám,“ řekla Večeřová.

Podle údajů z Českého statistického úřadu sebevraždu častěji páchají muži než ženy. Psycholožka Radana Večeřová ale naopak tvrdí, že větší náchylnost k tomuto kroku mají ženy. „Ty však častěji volí způsob takzvané demonstrativní sebevraždy. Tedy zvolí takový způsob, při němž vědí, že se zachrání. Muž naopak, pokud se rozhodne k tomuto kroku, tak je nenávratný. Proto se v číslech objevují daleko více muži než ženy, ale ve skutečnosti je tomu naopak,“ vysvětlila odbornice.

Například o uplynulém víkendu se rozhodli skoncovat se životem hned dva muži. Nejprve policisté jeli do Otrokovic, kde byl nalezen mrtvý sedmatřicetiletý muž v garáži na Štěrkovišti.

„Ten se otrávil výfukovými plyny. O pár hodin později našel ve Spytihněvi sedmnáctiletý mladík svého devětačtyřicetiletého otce zastřeleného v koupelně,“ připomněla dva tragické případy policejní mluvčí.

Důvody, proč se lidé uchylují k tomuto extrémnímu kroku, jsou podle odborníků různé. „Nejčastějšími příčinami bývají partnerské neshody, vážná nemoc, problémy na pracovišti nebo existenční a finanční důvody,“ přiblížila psycholožka Večeřová. Doplnila, že v největší míře sebevraždu spáchají lidé zejména středního věku.