Strážce zákona přivolali krátce po deváté hodině večer rodiče sebevraha, který se nacházel ve velmi špatném psychickém stavu a navíc byl silně opilý. Krátce před příjezdem policistů muž vystřelil do zdi.

„Jeden z policistů vešel do domu a pokusil se navázat kontakt. Muž mu začal odpovídat a svolil, aby za ním policista vstoupil do pokoje. Muž ležel na posteli, svíral v ruce pistoli a mířil si na svou hlavu," popsal Aleš Mergental, mluvčí policie v Uherském Hradišti.

Po chvilce se ale situace dramaticky změnila. „Muž namířil zbraň na moji hlavu a říkal, že mě zastřelí," vypověděl později svým kolegům zasahující policista. Muž naštěstí po chvíli pistoli sklopil a otočil ji opět proti sobě.

To už do Březolup směřoval policejní vyjednávač, který ihned po příjezdu vystřídal uherskohradišťského policistu v komunikaci s mužem, který stále držel v rukou pistoli a vyhrožoval, že se zastřelí.

„Zbraň odmítal odložit, navíc přestal s vyjednávačem komunikovat. V okamžiku, kdy v pokoji na moment nikdo nebyl, ozval se další výstřel. Muž naštěstí nevystřelil ani proti sobě ani nikomu jinému. Do Březolup byla přesto povolána brněnská zásahová jednotka, aby muže odzbrojila a zadržela," prozradil mluvčí Mergental.

Jen pár sekund před příchodem zásahové jednotky muž ovšem vstal z postele a začal se pohybovat po místnosti bez pistole. Policisté po něm okamžitě skočili, povalili jej na zem a zadrželi. Celá událost se tak obešla bez zranění jak samotného zoufalého muže, tak jeho rodičů i zasahujících policistů.

Vzhledem k opilosti a celkovému stavu byl útočník záchrannou službou odvezen do nemocnice, kde jej střežili policisté, protože je v režimu zadržení. Je podezřelý ze spáchání trestných činů násilí proti úřední osobě a nebezpečné vyhrožování, za což zákon ukládá trest až šesti let vězení.

„Zbraň, kterou muž vyhrožoval, je sportovní pistole, k jejímuž držení není třeba zbrojní průkaz. Svou konstrukcí je ovšem kopií hojně rozšířené pistole. Zajištěnou zbraň si muž zakoupil na internetu a zřejmě v pondělí mu přišla poštou," uvedl policejní mluvčí.

Kriminalisté spolu se státními zástupci a s lékaři v současné době vyhodnocují celou situaci, stejně jako mužův zdravotní a psychický stav, což povede k rozhodnutí o tom, jestli bude umístěn do psychiatrické léčebny nebo bude podán podnět k vazebnímu stíhání.

Ještě v úterý odpoledne neměl starosta Březolup Petr Kukla vůbec tušení, že se v jeho obci podobné drama odehrálo. „Ráno jsem byl na úřadě jen chvíli, pak jsem odjel na zasedání do Kunovic, odkud se zrovna autem vracím, takže vám k tomu nemohu nic říct. Zaplať pánbů, že se nikomu nic nestalo, to je nejdůležitější," oddechl si starosta.