Důvodem byla nemoc jednoho z přísedících soudců, ale také fakt, že se nedostavil jeden z obžalovaných. Osmačtyřicetiletý Vratislav Pospíšil se omluvil také pro nemoc.

Lékař však soudu sdělil, že jeho stav účast u hlavního líčení umožňuje. Pospíšil si údajně léčí zranění vzniklá pádem ze stromu. „Ošetřující lékař telefonicky potvrdil, že má vycházky a je schopen účasti u hlavního líčení,“ uvedla Šperlichová. Obžalovanému, který je jako jediný z trojice stíhán na svobodě, pohrozila pobytem ve vazební věznici, pokud by se příštího stání nezúčastnil.

Pospíšil je stejně jako devětačtyřicetiletý Libor Vaďura a sedmadvacetiletý Slovák Roland Makó obžalován z loupeže. Hrozí mu pět až 12 let vězení. Jeho kumpány státní zástupce viní navíc z vraždy a porušování domovní svobody, čelí tak sazbě 12 až 15 let nebo i výjimečnému trestu. Pachatelé si tehdy z domku odnesli 250 korun a lahev vodky. Obžalovaní vinu odmítají. V kauze byl původně obviněn i čtyřiačtyři­cetiletý Pavel Daniel, který však v lednu zemřel.

Podle obžaloby se muži 27. listopadu 2009 domluvili, že okradou seniora v části obce Mistřice Javorovec. Pospíšil a Daniel údajně koordinovali jednání skupiny a čekali ve voze. Makó s Vaďurou měli jít do domku pro peníze. Seniora, pokud by se bránil, měli paralyzovat pepřovým sprejem, lepicí páskou a provazem. Když je však přepadený začal vykazovat z domu, podle obžaloby ho napadli. Makó muže mimo jiné údajně rdousil a Vaďura bil do hlavy dřevěnou holí, čímž mu způsobili smrtelná zranění.

Makó tvrdí, že ho Pospíšil nutil jít do domu kvůli vrácení dlužných 2500 korun. Do seniora prý jen strčil. Podle něj zabíjel v domku Vaďura. Dvanáctkrát trestaný Vaďura řekl, že sehrál roli falešného elektrikáře a z domu odešel v okamžiku, kdy Makó nastříkal oběti sprej do očí a strhl ji na zem. Nevysvětlil však, jak se na holi a svítilně objevily jeho pachové stopy. Pospíšil, jenž má stejně bohatý trestní rejstřík jako Vaďura, řekl, že akci neorganizoval a na místě byl jen jako věřitel. Podle něj také zabíjel Makó.

Podle znalců jsou obžalovaní necitliví ke druhým lidem, impulzivní a nelze vyloučit, že se dopustí v budoucnu další trestné činnosti.