Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok za zneužití pravomoci pro policisty v Hradišti

Uherské Hradiště – Rok podmíněně s odkladem nebo zproštění viny. To jsou návrhy státního zástupce Leo Foltýna a právních zástupců Mojmíra Ohnoutky a Josefa Pitnera. Ti zastupují tři hradišťské policisty, kteří jsou obviněni ze zneužití pravomoci veřejné osoby a jeden z nich z porušení dozorčí povinnosti.

27.3.2017
SDÍLEJ:

Soud se třemi policisty, kteří měli na poškozenou Ivanu Buráňovou během jejího zadržení v cele použít nepřiměřené prostředky a proti její vůli ji spoutat nohy i ruce ke mřížím.Foto: VLP / Trubačík Vojtěch

Okresní soud v Uherském Hradišti se samosoudcem Jiřím Přibylem v pondělí 27. března pokračoval závěrečnými řečmi po dokončení dokazování. Poškozená Ivana B. požadovala od policistů zaplatit půl milionu korun za psychickou újmu.

To ale podle státního zástupce nebylo prokázáno. Naopak odborník odhalil u poškozené duševní onemocnění – mánii, která ovlivňuje její úsudek a pozorovací schopnosti.

Leo Foltýn ale potvrdil naplnění skutkové podstaty činu zneužití pravomoci, kdy Ondřej Paška, Jakub Vychodil a Miroslav Vaněk spoutali poškozenou v cele předběžného zadržení.

Čtěte také: Co zajímalo CIA na Moravě? Hlavně letiště a strategické suroviny

Podle slov svých zástupců to udělali proto, aby dotyčná nepoškozovala majetek policie a neublížila sobě. Byla totiž hrubá, kopala do mříží a neustále sprostě nadávala.

Státní zástupce nakonec obžalovaným Ondřeji Paškovi a Jakubu Vychodilo navrhl rok podmíněně s ročním odkladem a Miroslavu Vaňkovi rok s dvouletým odkladem. Policistů hrozilo až pět let za mřížemi.

"Nebylo prokázáno, že byla způsobena újma, nebylo s poškozenou hrubě zacházeno a nebyla ani mučena. Nelze totiž klást rovnítko mezi ponižování a mučení," řekl ve své závěrečné řeči Leo Foltýn.

Se slovy státního zástupce ne zcela souhlasila zmocněnkyně poškozené Stanislava Sládeková z Ligy lidských práv, čtyřicetiletá poškozená se u soudu neobjevila. Ta zdůraznila ponižující chování policistů s tím, že si asi chtěli zjednat více respektu nebo se Ivaně B. Pomstít.

Čtěte také: Zámek Nový Světlov ovládly o víkendu kočky. Soutěžily o tu nej z nich

"Nikomu jsme se nemstili. Paní jsem vykal," uvedl Miroslav Vaněk.

Připoutání podle slov Stanislavy Sládekové ale nebylo nezbytně nutné. Přesně opačné názory měli obhájci obviněných. Poškozenou prý policisté několikrát napomínali a ona i přesto pokračovala ve svém jednání. Přikročili tedy k připoutání k mřížím, aby ochránili majetek i zdraví poškozené.

Její údajné zranění nepotvrdil ani lékař záchranné služby, ani ten na záchytné protialkoholní stanici v Kroměříži, kam byla odvezena, protože byla v době zadržení silně opilá. Obhájce Josef Pitner se ve své závěrečné řeči zamýšlel nad tím, jaké chování by bylo správně.

"Podle mě je to systémová chyba, vedení policie by mělo říct, jak mají policisté postupovat v takových případech, nemělo by čekat na souzení policistů a až podle toho se řídit," vyjádřil se Josef Pitner.

Čtětě také: Ze zámeckého rybníčku v Bílovicích vytáhli utonulého muže

Ve stejném duchu mluvil i druhý obhájce Mojmír Ohnoutka. Policisté totiž prý nebyli dostatečně proškoleni.

"Navíc pokud by obžalovaní udělali něco protizákonného, něco by se po jejich jednání změnilo. To se ale nestalo. Policisté neprošli školením ani se nenamontovala madla k posteli, kde by se měl v nevyhnutelné případě zadržený připoutat," nechal se slyšet obhájce Mojmír Ohnoutka.

Z toho podle jeho slov vyplývá, že policie nepovažuje jejich chování za protizákonné. Oba navrhli zproštění viny a kázeňský trest. Z jednání také vyplynulo, že policisté byli obžalovaní na základě podnětu od svých nadřízených.

Poškozená se k trestnímu oznámení přidala až na žádost policie. Ivana B. je v Uherském Hradišti známá firma, několikrát byla hospitalizována na protialkoholní záchytné stanici a nesčetněkrát na ni volali její sousedi policii. Rozsudek vynese Jiří Přibyl ve čtvrtek 6. dubna. 

Autor: Blanka Malušová

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pestrosti slováckých krojů dalo vyniknout při hodech v Nedakonicích krásné tereziánské babí léto.
37

Nedakonickým císařským hodům kralovali budoucí chemici

Jan Hemza.

Případ zabití u Kauflandu: soudní znalec lhal

Ve středu ve Slováckém deníku: Prvňáčci ze ZŠ v Hradčovicích

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Kunovice kvůli naganskému expresu rozšíří prostory leteckého muzea

Pomalu se uzavírá osud bývalého vládního leteckého speciálu Tupolev Tu-154M, který dopravil české hokejisty coby vítěze olympijského turnaje z japonského Nagana v roce 1998 zpátky do Prahy.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality v posledních dnech sdělil pěti lidem obvinění z trestného činu podvod formou spolupachatelství. Hlavní aktérkou případu byla čtyřicetiletá žena z Uherskohradišťska, která je navíc obviněna ze zpronevěry.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

Po zloději aut, který neumí moc dobře řídit, pátrají už déle než měsíc dopravní policisté na Uherskohradišťsku. Pachatel v pátek večer 6. září v ulici Dolní v Ostrožské Nové Vsi ukradl u rodinného domu vozidlo značky Renault Chamade.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení