Přestože cizinecká a příhraniční policie oblasti blízké se Slovenskem stále pravidelně hlídá, starostové upozorňují na krádeže aut i v domácnostech. Rapidně se zvýšil také počet řidičů v kraji, kteří jezdí pod vlivem alkoholu.

Česká republika se stala součástí schengenského prostoru úderem půlnoci z 20. na 21. prosince 2007. Zrušila tak kontroly podél celé státní hranice se sousedními státy. Už rok tedy mohou konkrétně občané ve Zlínském kraji volně vstoupit na území Slovenské republiky a tamní obyvatelé na Moravu.

Kromě pozitiv však trápí příhraniční obce regionu zvýšená trestná činnost. Například ve Střelné se potýkají s nájezdy celých gangů.

„Kriminalita u nás za poslední rok vzrostla. Často do obce přijíždějí ze Slovenska party lidí, které navštěvují domácnosti a nabízejí jim zboží. Jeden z nich přitom krade, obvykle finanční hotovost. A to dřív ve Střelné na Vsetínsku vůbec nebývalo,“ postěžoval si starosta Petr Kráčmar.

Přestože lidé okamžitě kontaktují policii, než přijede, stačí prý zloději obvykle ujet.

Nárůst krádeží v domácnostech zaznamenali i v Brumově-Bylnici na Zlínsku. „Ztrácejí se většinou sekačky nebo motorové pily. Je podezření, že pachatelé přijíždějí ze sousedního Slovenska,“ sdělil starosta Zdeněk Blanař.

Strání na Uherskohradišťsku se zase potýká s krádežemi aut, vloupačkami i žhářstvím. „Tím, že nejsou hranice hlídané nonstop, otevřela se pachatelům úniková cesta. Zvažujeme proto se starostou sousední slovenské obce Moravské Lieskové, že pořídíme do prostor bývalých celnic kamerový systém,“ přiblížil straňanský starosta Pavel Mimochodek.

Dodal, že kromě možného rozpoznání značky automobilu pachatele by kamery mohly zaznamenat i kamiony, které přes obec nelegálně přejíždějí, a to mnohdy rychlostí až 90 kilometrů za hodinu.

Naopak ve Starém Hrozenkově tamní starosta Milan Vaculík žádné problémy s větším množstvím trestných činů řešit nemusí. „Ze začátku byly v regionu nějaké vykrádačky aut, ale teď je to standardní,“ podotkl Vaculík. Potíže s kriminalitou prý nemají ani v Březové na Slovácku či v Nedašově Lhotě na Zlínsku.

Mluvčí Příhraniční a cizinecké policie v Brně Roman Pittner je přesvědčen, že policisté dělají pro bezpečnost obyvatel příhraničních obcí ve Zlínském kraji maximum.

„Nadále provádíme v blízkosti hranic pravidelné kontroly, například ve Strání denně. O tom, že by se v pohraničí zvýšila kriminalita, žádné informace zatím nemám,“ sdělil Pittner.

Přesto sám vzpomněl jeden případ v Nedašově, kde policisté nedávno zadrželi pachatele, jenž se vloupal do místní prodejny, přímo při činu. „Byl to Slovák,“ poznamenal Pittner.

Sám však pozoruje během uplynulého roku zvýšený trend požívaní alkoholu u řidičů při řízení automobilových vozidel.

„Počet motoristů, kteří měli pozitivní zkoušku na alkohol, se zvýšil o celých pětadvacet procent. Statistiku zvyšovali zejména řidiči na Zlínsku a Uherskohradišťsku,“ podotkl mluvčí. „Neděláme kontroly přímo na hranicích, ale řidiči nepočítají s tím, že je zastavíme například kilometr od nich,“ vysvětlil Pittner.

A jak to vypadá s budovami bývalých celnic v kraji? „Jsou ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je prioritně nabízí orgánům státní správy,“ přiblížil Pittner.

Například ve Střelné a Starém Hrozenkově se nyní převádí budovy na Zlínský kraj, ve Strání ji získá do vlastnictví obec, která se chystá vyhlásit záměr na pronájem objektu.

Také Březová bude majitelem budovy bývalé celnice a plánuje v ní zřídit turistickou ubytovnu.

Podobné využití čeká bývalou celnici v Nedašově Lhotě, kde mají přibýt kromě lůžek i služby.

V Brumově-Bylnici problém s budovami řešit nemusejí, jsou totiž na slovenském území.