Celkem jich je k dnešnímu dni už jednapadesát," prozradil nelichotivé číslo mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Nejdivočejší z posledních případů se odehrál v neděli 1. června před devátou hodinou večer v ulicích Uherského Brodu. Zřejmě zfetovaný řidič se pokusil ujet policejní hlídce, která ho však zadržela. Policisté spatřili za volantem jedoucího mercedesu muže, o němž policisté věděli, že by řídit neměl, protože mu před zhruba měsícem sdělovali podezření za spáchání trestného činu, kterého se dopustil při řízení pod vlivem drog.

„Za mercedesem se rozjeli s výstražným znamením a houkáním. Řidič ovšem nezastavil, ale začal ujíždět. V ulici Větrná zastavil, vyskočil z auta a začal utíkat pryč. Policisté jej dopadli, zajistili a přiložili mu pouta," popsal zásah policejní mluvčí.

Osmatřicetiletý muž odmítl dechovou zkoušku na alkohol i test na drogy, čímž se dopustil přestupku, za který zákon ukládá pokutu od pětadvaceti do padesáti tisíc korun a zákaz řízení až na další dva roky. Zároveň s tím je podezřelý z několika dalších přestupků v dopravě.

O den dříve kontrolovali policisté v Uherském Brodě devatenáctiletého řidiče VW Polo, u něhož opakovaná dechová zkouška potvrdila hladinu alkoholu ve výši 1,8 promile. Policisté mladíkovi zadrželi řidičský průkaz a začali jeho jízdu zpracovávat jako podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky s trestem až ročního vězení a zákazem řízení až na deset let.

Další dva muži, kteří byli pod vlivem alkoholu, byli strážci zákona přistiženi v pátek a v neděli dopoledne. Uherským Brodem jel ve felicii čtyřiašedesátiletý muž, který měl v dechu 0,8 promile alkoholu, který v jeho těle zůstal poté, co večer předtím vypil čtyři piva a šest panáků pálenky. Devětatřicetiletý muž, kterého policisté zastavili mezi Pašovicemi a Velkým Ořechovem, nadýchal 0,3 promile alkoholu. Takto nezpůsobilý k bezpečnému řízení byl proto, že večer předtím vypil šest piv.

„Policisté oběma zadrželi řidičské průkazy a začali s nimi projednávat přestupek, za který zákon ukládá pokutu do dvaceti tisíc korun a zákaz řízení až na jeden rok," poznamenal Aleš Mergental.

Od začátku roku usedlo za volant pod vlivem alkoholu již 22 řidičů, pod vlivem drog jich bylo dokonce o ještě jednoho více. V šesti případů řídili přes vyslovený zákaz, čímž se dopustili trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za jehož spáchání zákon ukládá až tříleté vězení a další zákaz řízení. (ms)