„V prostoru Baťova kanálu svítili do větví stromů a stříleli na spící bažanty. Kriminalisté je zadrželi krátce po činu. Muži ve věku 28, 29 a 30 let toho večera upytlačili pět bažantů,“ uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

Při domovní prohlídce pytláků navíc policisté našli další srnčí, laní a bažantí maso. Jeden z trojice byl již za pytláctví před pěti lety trestán. Za zvěří do okolí Zlechova, Salaše, Velehradu a Starého Města vyráželi na kolech, ale především auty. Za jízdy pak stříleli po všem, co se pohnulo, od bažantů přes srnčí, laně až po zajíce. Podle výsledků vyšetřování si na zvěřině pochutnávali sami a dál ji neprodávali. Úkoly při lovu měli rozdělené. Jeden střílel, druhý řídil a třetí sbíral úlovky. „Přiznám se, že se na případ pytláctví organizované skupiny v okolí Starého Města nepamatuji,“ kroutil nechápavě hlavou staroměstský starosta Josef Bazala.

Při bezohledném lovu z jedoucího auta však mnoho zvířat postřelili, a ona tak časem pošla. Myslivci proto nemohou přesně určit, jak vysokou škodu pytláci napáchali. „Bude záležet na tom, co jim policisté prokážou. Škodu proto nemohu odhadovat. Záleží také na stanovení ceny živé zvěře. Pytláci stříleli totiž i chovné kusy,“ upřesnil předseda mysliveckého sdružení Lípa Staré Město Miroslav Horký. Podle jeho slov je veliký rozdíl v ceně zvěřiny a živé zvěře.

apříklad zajíce lze koupit v obchodě za několik set korun, ale živý má cenu až dvou tisíc korun. Pytláci, jež jsou vyšetřováni na svobodě, se totiž dopustili trestného činu jako organizovaná skupina, za což jim hrozí vyšší trest. Výtečníkům, kteří si na svých úlovcích pochutnávali minimálně od září 2008, hrozí až pětileté vězení. Dva z nich čelí i obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování, protože na své upravené malorážky neměli povolení. Zbraně navíc ještě čeká daktyloskopická prověrka, test DNA a balistické zkoumání, zda nebyly použity ještě při jiné trestné činnosti.