„Tak jsem prvního června po ránu kráčel s nákupem Nerudovou ulicí. Hodlal odbočit Hodinářskou směrem nahoru domů, když v tom okamžiku se zpoza rohu vynořil pes, mladý vlčák. Bez vodítka, žádný štěkot, zvíře se hned na mě vrhlo a zakouslo do stehna. No bolest veliká, co mám vykládat,“ popisoval Broďan svůj konflikt se zvířetem.

Naštěstí se podle jeho slov hned objevil také majitel psa, jenž útok zvířete zastavil povely.

„To víte, asi vás můj pes měl za narušitele domu, já tu bydlím,“ dočkal se Jaromír Slavíček vysvětlení.

Mezitím se z protějšího chodníku ozvala dívající se žena, patrně listonoška.

„Ano, ten váš pes se kdysi vrhl i na mou tašku, když jsem přinášela poštu,“ poznamenala.

Majitel agresivního psa mezitím ošetřil napadeného seniora a potvrdil mu, že je pes proti vzteklině očkován. Poté Jaromír Slavíček zamířil ke své praktické lékařce.

„Přijetí paní doktorkou bylo bleskové. Čekala mě protitetanovka. Obdržel jsem i recept na antibiotikum. Měl jsem následně vyhledat majitele psa s doporučením, aby nechal vyšetřit svého psa na veterině, nález pak měl být doručen lékařce,“ uvedl pokousaný Broďan.

Majitele psího agresora však doma nezastihl, a tak zamířil za městskými strážníky, na jejichž služebně sepsal o napadení zprávu.

A zatímco v Uherském Brodě skončil psí útok výpovědí u strážníků, ve Zlíně prověřuje kriminálka napadení 25leté ženy ze dne 26. května dvojicí psů, poté, co přeskočili plot zahrady a napadli jejího haskyho, když ho venčila.

Ve chvíli, kdy svému psímu kamarádovi přispěchala na pomoc, vrhli se na ni a zle ji pokousali na ruce i na zádech.

„Přestože ženě přiběhli na pomoc svědci události a také majitel útočících psů, utrpěla během ataku zuřících zvířat poranění, která si vyžádala převoz a hospitalizaci ve zlínské krajské nemocnici,“ popsal událost mluvčí policistů ve Zlíně Petr Jaroš.

Napadená utrpěla středně těžká poranění, podrobila se operačnímu zákroku a po týdnu byla propuštěna z nemocnice domů,“ potvrdila mluvčí Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Dana Lipovská.

A starostem pokousané zdaleka není konec. Pokud se neprokáže, že útočící psi byli očkováni proti vzteklině, bude muset mladá žena absolvovat nepříjemné a bolestivé očkování na infekčním oddělení v nemocnici.

„Majitel psů je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti, za což mu v případě prokázání viny hrozí až jednoletý trest odnětí svobody,“ doplnil mluvčí zlínské policie.

Když vás pokouše pes:

Podle veterináře Dominika Gregoříka, když člověka pokouše cizí pes, je výhodou, pokud se jej podaří odchytit a uvázat. V takovém případě by měl dotyčný volat například strážníky městské policie, odchytovou službu, policii, kteří psa dopraví do dočasného zařízení.

Tam bude tento pes podroben pětidenní karanténě, při které jej budou zkoumat. Pokud se neprokáže, že pes byl infikovaný virem vztekliny, má pokousaný vyhráno.

V případě, že pes přiběhne, kousne, uteče, nebo se u útočícího prokáže nakažení vzteklinou, musí se podrobit pokousaný očkování.

Dnes už se vakcinace proti vzteklině neprovádí podle Dominika Gregoříka bolestivě do břicha, ale dotyčný se podrobí trojvakcinaci na infekčním oddělení.

„Píchá se do ruky, ale i tak jde o pro organismus zatěžující zákrok,“ připomněl veterinář.

Zároveň zmínil, že i psa, který je známý a který absolvoval vakcinaci proti vzteklině, se v případě, že pokouše provádí preventivní vyšetření na vzteklinu. Nestojí prý moc a každý majitel psa, jenž kousne, by jej měl tomuto vyšetření podrobit.

Jestliže vás pokouše známý pes, který proti vzteklině vakcinován nebyl, provede se také jeho vyšetření, zda není napaden vzteklinou.