Ztráta téměř pěti tisíci korun je však významná způsobem, jakým pachatelé lihoviny získali. Na studentku, která si v obchodě přivydělává brigádně, totiž zkusili podle ostřílených kriminalistů starý trik s rozměňováním dvoutisícovky. Další prodejny by se proto měly mít na pozoru před podezřelými skupinami osob snažící vyvolávat rozruch.

„Ve středu těsně před zavírací dobou přišla do obchodu parta tří mladíků, kteří si objednali velmi levné zboží, které chtěli zaplatit dvoutisícovkou. Poté, co jim brigádnice vrátila, se zeptali, zdali by jim mohla vrátit v eurech. Odmítavá odpověď je však naštvala, začali na prodavačku řvát a hodili po ní vrácené peníze s tím, že chtějí ihned nazpět svoji dvoutisícovku.

Jakmile ji dostali do ruky, z obchodu zmizeli, přičemž jsme až po chvíli zjistili, že chybí jak tři velmi drahé rumy, tak si odnesli z vrácených peněz o tisíc korun navíc," podrobně popsal způsob krádeže majitel Liquormanie Ivo Dynka.

Případem se v současnosti zabývá policie.

„Krádež a záměrné oklamání prodavačky při rozměňování dvoutisícové bankovky šetříme jako přestupek, za nějž mohou dostat pachatelé pokutu až patnáct tisíc korun," sdělila mluvčí hradišťských policistů Milena Šabatová.

Osvědčených triků, jak oklamat obchodníky, je ale podle ní mnohem více.

„Často pro své nekalé praktiky využívají děti, které uloupené zboží odnáší nebo vyvolávají zmatek. Obvyklým trikem také je navštívit obchod se zásilkou, kterou si objednal jeho majitel, a chtít po jeho zástupci či zaměstnanci zaplatit za doručený balík. Snahy dezorientovat prodávajícího při rozměňování patří k nejčastějším variantám," upřesnila mluvčí.

Zároveň obchodníky varuje. Podle jejích slov musí být při rozměňování bankovek neustále ve střehu a raději si několikrát vše překontrolovat, přičemž by neměli ani zapomínat sledovat vystavené produkty.

„Nevím, zdali je proti takovému jednání ochrany. Osobně jsem všechny zaměstnance informoval a upozornil, že v případě jakýchkoliv neshod se zákazníky mají k dispozici zvonek, který mě upozorní na problém, takže jej přijdu řešit na místo. Bohužel v období letních brigád využívají taková individua nezkušenosti studentek na přivýdělku. Zveřejněním svého případu chci především všechny ostatní varovat," prohlásil Ivo Dynka.

Případnou pomoc při vyšetřování středeční krádeže by mohla nabídnout městská policie. Kamerový systém v Uherském Hradišti totiž vede záznamy také z téměř celého Masarykova náměstí.

„Jsme připraveni poskytnout Policii České republiky záznamy z daného časového úseku. Samozřejmě ale nemůžu vědět, nakolik tyto záznamy pomůžou při vyšetřování," ubezpečil majitele velitel městské policie Vlastimil Pauřík.

Své zkušenosti se skupinkami mladíků má přitom více firem sídlících poblíž centra. Provozní obchodu Finess4u na Mariánském náměstí Romana Spálovská se přes prázdniny často dostává do nepříjemných situací.

„Chodí k nám jak skupinky Romů, tak skupinky mladíků, kteří mají prázdniny a zkoušejí si takto přivydělat. Kdykoliv sem zamíří parta podezřelých osob, tak jim na jejich prosbu o rozměnění nebo o odkoupení zboží odvětím, že nemůžu nic přijímat kvůli kamerovému dohledu. Navíc, když začne být situace nepřehledná, stoupnu si ke vstupním dveřím, aby mi nikdo neutekl, a asistenta pošlu k pokladně," dodala Romana Spálovská.