Podmíněný trest však Krajský soud v Brně vrátil zpět do Hradiště, přičemž neuznal ani námitku tamního soudce Jiřího Přibyla, který chtěl sám sebe vyloučit z dalšího projednávání pro podjatost. Informaci přinesl tento týden server idnes.cz.

„Co je podstatné, tak předseda senátu nezjistil zavinění či spoluzavinění jednotlivých činovníků rallye, nynějších obžalovaných, naopak zjistil, že si tito činovníci plnili své povinnosti z jednotlivých funkcí vyplývající. Předseda senátu o tomto svém závěru je zcela přesvědčen a taky jej veřejně prezentoval v rozhovorech, které poskytoval v dané době pro zástupce tisku a dalších médií,“ zní podle serveru Česká justice důvody, podle nichž se Jiří Přibyl nechtěl nadále zabývat případem.

Naráží tím na fakt, že v kauze byly po Petrovi Pláškovi obviněny ještě další čtyři osoby, a to pořadatel závodu Petr Bujáček a tři lidé z Federace automobilového sportu ČR. Krajský soud v Brně však odmítl Jiřího Přibyla z projednávané věci vyloučit.

„Důvodem pro vyloučení soudce nemůže být jeho nesprávný názor na právní řešení věci, který tento při projednávání předchozí trestní věci zaujal. Je třeba poukázat na zásadu zákonného soudce, kterou lze porušit pouze výjimečně, a to v těch případech, kdy soudci brání ve spravedlivém, objektivním a nezaujatém rozhodování v přidělené věci určité řádně specifikované skutečnosti, což se v daném případě nestalo,“ poznamenala asistentka soudce správního úseku Miroslava Klusová.

Soudce Jiří Přibyl nechtěl podle serveru idnes.cz rozhodnutí komentovat.

„Respektuje ho a hlavní líčení nařídí tak, aby nedocházelo ke zbytečným průtahům řízení. Kdy to bude, ale nelze říct,“ sdělil portálu idnes.cz mluvčí uherskohradišťského soudu Michal Tománek.

K neštěstí došlo 10. listopadu 2012 při Rallye Show Uherský Brod, kde závodní vůz Mitsubishi Lancer posádky Michael Bartončík, Josef Bartončík vylétl při průjezdu obcí Lopeník z trati a zabil čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let. Soud se případem zabývá od roku 2014, kdy byl jediným obžalovaným traťový komisař Petr Plášek.

Okresní soud v Uherském Hradišti mu tak na začátku roku 2015 udělil podmínečný trest osmnácti měsíců. Odvolací Krajský soud v Brně však na konci téhož roku rozsudek vrátil zpět státnímu zástupci s tím, že větší vinu nesou organizátoři kvůli nedostatečnému proškolení komisařů.

Státní zástupce tak v druhé polovině znovu obvinil Petra Pláška, ale společně s ním další čtyři osoby, mezi nimi i pořadatele závodu Petra Bujáčka. Nyní všichni obvinění čekají na termín jednání u Okresního soudu v Uherském Hradišti.