Státní zástupce ve své řeči požadoval pro jejich otce Vladimíra Březinu a exmanželku Radka Březiny Stanislavu Březinovou nepodmíněný trest ve spodní hranici sazby, přesněji polovinu pod spodní hranicí 5,5 let pro Vladimíra Březinu a pod polovinou sazby pro exmanželku Radka Březiny Stanislavu, 5 let nepodmíněně.

Původně společně obžalované asistentky rodinné firmy Morávia-Chem Kristýna Mazurová a Kateřina Míčková byly již pravomocně viny zproštěny.

Po odvolání státního zástupce proti rozsudku Okresního soudu ve Zlíně z května 2019,  kdy byla celá čtveřice obžalovaných zproštěna viny, zrušil odvolací soud část zprošťujícího prvoinstančního rozsudku a případ mu vrátil.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
V kraji bylo podáno přes sto tisíc vakcín

Podle soudce zpravodaje Romana Kafky, rozsudek okresního soudu trpěl vadami, pro které ho nešlo akceptovat ve vztahu k Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové.

Všem obžalovaným původně hrozil až osmiletý nepodmíněný tresty odnětí svobody.

Čtveřice měla podle obžaloby legalizovat výnosy z trestné činnosti – z prodeje nelegálního lihu Radka Březiny. Podle žalobce mělo na účtech Vladimíra Březiny a Stanislavy Březinové skončit téměř půl miliardy korun. Podle žalobce z Vrchního státního zastupitelství Radka Bartoše vše prováděli jednoduše: peníze vkládali na účty, za ně kupovali cenné papíry, akcie a nemovitosti po celé republice.

„Je jim kladeno za vinu, že hotovostní vklady peněz, které pocházely z trestné činnosti Radka Březiny a dalších lidí z organizované zločinecké skupiny, byly činěny v jejich prospěch. V případě Vladimíra Březiny šlo o prospěch přesahující 440 milionů korun, Stanislavy Březinové 42 milionů a také Radka Březiny v hodnotě 18 milionů, celkem šlo asi o 500 milionů,“ vysvětlil státní zástupce v obžalobě.

Ilustrační foto
Opilá řidička se pokusila podplatit strážníky. Hrozí jí vězení i pokuta

Otec Březina se u prvoinstančního  soudu například bránil, že o trestné činnosti synů prý nevěděl a vklady na jeho účet byly peníze, které mu vracel syn Radek.

Podle Bartoše byly všechny vklady provedeny v hotovosti a nejvíce jich uskutečnily obžalované asistentky, a to téměř ve 130 případech.

Proti obvinění se před dvěma lety bránily i obě asistentky.

„Poslouchaly příkazy, prováděly vklady, které byly v takovém rozsahu a četnosti, že musely vědět, že nejde o legální peníze," uvedl tenkrát Bartoš.

Obě obžalované to však u soudu popřely, podle jejich vyjádření netušily, že by mohlo jít o peníze z trestné činnosti. Shodně také uvedly, že si myslely, že jde o peníze z pronájmů nemovitostí.

O trestné činnosti svého manžela prý neměla ponětí ani manželka krále lihového podsvětí čtyřiačtyřicetiletá Stanislava.

Vladimír Březina (vlevo) u soudu ve Zlíně. Ilustrační foto
Za půl miliardy prý legalizovali černý líh. Březinovi opět u soudu

„Vše řídil on, byl dominantní. Říkal, ať se nestarám, že je vše legální a že má nad vším absolutní kontrolu. Žila jsem v přesvědčení, že úspěšně podnikají,“ komentovala na začátku hlavního líčení situaci Stanislava Březinová. Hlavní líčení pokračuje přednesením závěrečných řečí 21. dubna, možná padne i rozsudek.