„Incident se u nás stal začátkem minulého týdne, kdy řidič v bílé dodávce zastavil u holky. Z okna na ni mával stokorunou a ptal se jí, zdali nechce svést. Naštěstí se dívka zalekla a vzhledem k tomu, že byla blízko školy, rychle se do ní schovala a vše oznámila učitelkám,“ sdělil místostarosta Mistřic Petr Blažek.

Šesťačka se nenechala zlákat 

Právě v tomto případě měli policisté možnost dopodrobna vysledovat, jak se celá situace odehrála. Daný úsek, kde podezřelá individua dítě obtěžovala je totiž pod kamerovým záznamem. Přesto o několik dní později zaznamenali stejný problém i v sousedních obcích.

 „Naše žákyně šestého ročníku byla řidičem vyzvána, zdali nechce svézt a údajně jí měl dotyčný za svezení nabídnout sto korun. Zlákat se ji však nepodařilo a později podezřelé chování řidiče oznámila,“ vypověděl ředitel Základní a mateřské školy v Bílovicích Tomislav Kolařík.

Policisty byl proto později požádán, ať škola přijme preventivní opatření.

„Upozornili jsme rozhlasem žáky, aby ihned nahlásili vedení školy nebo policii, pokud by se dostali do podobné situace,“ pokračoval Tomislav Kolařík.

Nebylo to poprvé

Pro něj a jeho školu to přitom nebyla první zkušenost s podezřelými řidiči, kteří dětem nabízejí odvoz.

„Dva roky zpátky, pokud si dobře pamatuji, jsme registrovali obdobný případ. Shodou okolností šlo i tenkrát tuším o bílou dodávku,“ vzpomínal Tomislav Kolařík.

 Zpráva se mezi okolními obcemi začala rychle šířit. I díky tomu se možná ani třetí pokus podezřelé posádce nezdařil.

„V úterý 21. ledna, v odpoledních hodinách se po obci pohybovalo bílé auto, dodávka, v níž seděli dva muži hovořící špatnou češtinou a nabízeli nezletilému dítěti svezení. Holčička nicméně byla poučena z předchozích incidentů z Bílovic a Mistřic. Utekla a vše řekla babičce, která později kontaktovala policii,“ svěřil se s podrobnostmi dalšího případu starosta Kněžpole Petr Knot.

Na rozdíl od Bílovic má Petr Knot s podobným případem vůbec první zkušenosti.

„Hlásili jsme to proto v místní rozhlase, kde jsme upozornili rodiče na výskyt podezřelého vozidla,“ poznamenal Petr Knot. Ke stejnému opatření pak přikročil i starosta Bílovic Petr Fusek.

Policie vyzývá k ostražitosti

„V souvislosti s tímto případem bych vás chtěl požádal o obezřetnost a sledování pohybu vozidel, případně osob, dále poučení dětí, jak reagovat v takové situaci. V případě zjištění podezřelého chování osob a pohybu vozidel, informujte prosím Policii ČR,“ napsal na webové stránky obce.

Policisté v současnosti vyšetřují tři incidenty, k nimž byli v krátkém sledu přivoláni.

„Všechna oznámení jsme zadokumentovali a všechna v současné době prověřujeme. Zjišťujeme případné svědky či kamerové záznamy. Hlídky ve výkonu jsou se situací v okolí těchto obcí obeznámeny,“ poznamenal mluvčí uherskohradišťských policistů Petr Jaroš.