Hradiště totiž po dobu konání desetidenního festivalu pravidelně navštíví až deset tisíc lidí. Několik tisíc jich v Uherském Hradišti bydlí ve stanech, což láká zloděje.

„Na celou dobu konání filmové školy jsme posílili hlídkovou a obchůzkovou činnost o sto procent. Policisté nejen dohlížejí na pořádek ve městě, ale především se soustředí na kapesní krádeže a krádeže ve stanech návštěvníků,“ prohlásila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková s tím, že policisté apelují na všechny účastníky filmového festivalu, aby si při akcích co nejvíce hlídali své cenné věci. Policisté se zaměřují také na silnice, na nichž chtějí zajistit bezpečnost většího množství lidí. Mnoho návštěvníků totiž podle policistů ve festivalové euforii přestává dávat pozor.

Ještě před zahájením Letní filmové školy kontrolovali bezpečnost sálů a ubytoven i hasiči. „V rámci naší kontrolní činnosti se zaměřujeme také na pořadatelské ubytovací možnosti akcí, kterých se účastní velké množství lidí, jako je třeba velehradská pouť. Tentokrát jsme kontrolovali organizační zajištění a ubytovací prostory filmovky,“ vysvětlil ředitel hasičského územního odboru v Uherském Hradišti Zdeněk Otrusina.

Hasiči našli na filmové škole jen drobné nedostatky

Inspektory zajímalo zabezpečení ubytoven a dalších prostor. Pořadatele upozornili na některé nutné změny, které museli odstranit nejpozději do 25. července. Jednalo se o snížení kapacity sálů a ubytovacích prostor. Podle Otrusiny hasiči kontrolu naplánovali před zahájením akce proto, aby se případné odstranění nedostatků nedotklo samotného konání filmového svátku.

Více práce přes filmovou školu mají i strážníci hradišťské městské policie, kteří více hlídkují v ulicích. K zajištění pořádku využívají kamerový systém. „Řada návštěvníků se jede na filmovku pobavit tím způsobem, že vyhledávají erotická dobrodružství. Pamatuji si na případ, kdy mladí lidé souložili v telefonní budce a dokonce i na Komenského náměstí, kdy se hrátkám oddávali navzdory okolnímu provozu. Jejich konání musela zastavit až naše hlídka,“ zavzpomínal velitel uherskohradišťských strážníků Jaroslav Ježo.

Oleg Kapinus