Osudnou se jim stala návštěva restaurace, kde všímavý číšník postřehl, že tisícikoruna, kterou hoši platili, není pravá. Sedmnáctiletý mladík a jeho o rok starší kamarád si v tomto týdnu od kriminalistů vyslechli obvinění z trestného činu padělání a pozměnění peněz.

Kriminalistům se podařilo dokázat, že kluci padělali celkem sedm bankovek nominální hodnoty tisíc korun. „Dva kusy prý jako nepoužitelné zničili, zbývajících pět udali v obchodech jako pravé. Za ně si kupovali hlavně občerstvení a cigarety,“ uvedla mluvčí krajské policie Jana Bartíková. V jednom stánku si nechali padělanou tisícovku rozměnit na drobné. Prodavačka padělek prý nepoznala, a tak jej dál poslala do oběhu. „Tato bankovka byla zadržena až později, našli ji v jednom supermarketu v Bystřici pod Hostýnem,“ vysvětlila mluvčí.

Falešnými penězi chlapci platili tři červnové dny. Třetí den jim byla osudná návštěva restaurace v Bystřici pod Hostýnem, kde nakopírovanou tisícovkou platili za pití a cigarety. „Číšník padělek rozeznal a s majitelem restaurace zavolali policii. Ta nechala zajištěné bankovky posoudit Českou národní bankou a v těchto dnech chlapce obvinili z trestného činu,“ podotkla mluvčí policie.

Za padělání peněz může soud potrestat pachatele až osmiletým vězením.