Kvůli problémové zakázce na obnovu dětského oddělení tamní knihovny Jan Zapletal v červnu minulého roku rezignoval jako ředitel organizace, pod niž knihovna spadá. Necelý půlrok nato navíc na něj podal opoziční zastupitel Ivan Láska (ANO) trestní oznámení.

Na jeho základě Policie ČR v minulém týdnu začala bývalého ředitele Domu kultury trestně stíhat.

„Policie to tak vyhodnotila a mně nezbývá než se bránit prostřednictvím svého právního zástupce. Necítím se vinen,“ reagoval na nejnovější vývoj kauzy Jan Zapletal.

Ilustrační foto.
Z důvěřivých lidí tahal peníze. Obral je o tři miliony

Stín pochybností na zakázku obnovy dětského oddělení Knihovny Františka Kožíka padl ve chvíli, kdy se zastupitelé města dozvěděli, že zakázka v celkovém součtu za milion korun byla rozdělena do čtyř menších a byla uzavřena bez vědomí rady a bez výběrového řízení.

Jan Zapletal se však od začátku bránil tím, že nešlo o účelové obcházení městských směrnic.

„Už tehdy zákon umožňoval uzavírat smlouvy do dvou milionů bez výběrového řízení. Postup policie spíše vnímám jako důsledek problémů s kolaudací knihovny, kde kvůli vícepracím vznikly i nečekané náklady,“ uvažoval Jan Zapletal. 

Nehoda v Březolupech.
Po sněžení se řidiči neudrželi na silnici a skončili v poli

Narážel tím na fakt, že kromě rozdělení zakázek se zdrželo i otevření dětského oddělení kvůli kolaudaci.

To kritizoval i místostarosta Uherského Brodu Petr Vrána (Nezávislí).

„Financování bylo uděláno tristně a v rozporu s městskými směrnicemi i vnitřními předpisy Domu kultury. Komplikace nám taktéž nadělalo dokolaudování celého oddělení, protože jeho realizace nesplňovala hned několik bezpečnostních nařízení. Prodleva byla vlastně více než jeden rok od jeho otevření,“ upřesnil Petr Vrána.

Peníze utržili fanoušci za 500 silikonových náramků s nápisem FCS jedno srdce – jeden klub, které do jednoho prodali.
Fotbaloví fanoušci vybrali pro dětské oddělení nemocnice přes 20 tisíc korun

Dětské oddělení Knihovny Františka Kožíka se totiž oficiálně zpřístupnilo teprve tři týdny zpátky.

Podle opozičního zastupitele Ivana Lásky není potřeba dále záležitost komentovat.

„Po mém trestním oznámení se doslova strhla lavina reakcí lidí z kulturního prostředí, kteří za tím hledali osobní rovinu. Já ale Jana Zapletala vůbec neznám, nevím, jaký je a je mi to upřímně i jedno. Pokud by stejná situace nastala s jakýmkoliv ředitelem Domu kultury, postupoval bych stejně. Dál nechám věc na policii,“ nechal se slyšet Ivan Láska.

Policisté podle jejich mluvčí Mileny Šabatové zahájili stíhání hned pro dva trestné činy.

„Pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a pro trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Po ukončení vyšetřování bude spis postoupen na okresní státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby,“ dodala.

Ilustrační foto.
Policejní stanice ve Strání končí. Změny nastanou i v Uherském Ostrohu