„Loni jsme ve Zlínském kraji prošetřovali osm podezření na pojistný podvod a pět případů se nám potvrdilo. Tím se nám tak podařilo ušetřit přes dva miliony korun,“ informoval mluvčí ČSOB Tomáš Hejda.

V hitparádě pokusů o pojistný podvod stále vedou smyšlené dopravní nehody nebo fingovaná odcizení vozidel. „Kromě povinného ručení a havarijního pojištění se ale s podvody často setkáváme také u podnikatelských pojištění nebo u pojištění domácností. Měli jsme tu případ, kdy si podnikatel vymyslel historku, že mu zloději vyloupili podnik a vzali mu stroj za více než milion korun. Záhy jsme společně s policií přišli na to, že stroj si odvezl sám a jeho části rozprodal, “ sdělil vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Zdeněk Horáček, který se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje.

Občas se však najdou i takoví nepoctivci, kteří se snaží získat peníze za úraz. „Případy, kdy si lidé dobrovolně useknou prsty a pak tvrdí, že se jim stala nehoda, jsou naštěstí ale zcela výjimečné. Nicméně se občas vyskytne situace, kdy se lidé vrátí ze zahraničí a tvrdí, že tam museli vyhledat lékařské ošetření,“ sdělil zase mluvčí Kooperativy Marek Vich. Loni se na této pojišťovně pokoušela necelá desítka lidí v kraji podvodem vylákat přes pět milionů korun.

Podle zástupců obou pojišťoven je každoročně počet pokusů o pojistné podvody podobný. Roste však částka, kterou se nepoctivci snaží získat. „Lidé jsou stále vynalézavější. Bohužel nyní máme obavy z nového zákona, kdy nemusejí řidiči volat policii, pokud nepřesahuje škoda sto tisíc korun. Svádí to i k drobným pojistným podvodům. Lidé tak zkoušejí například nafouknout způsobenou škodu nebo se jednotliví účastníci nehody mezi sebou mohou domluvit třeba v otázce zavinění,“ domnívá se Vich. Podle něj se ukáže až koncem prvního čtvrtletí, zda jsou obavy pojišťoven oprávněné, či ne.

V odhalování pojistných podvodů pomáhá vyšetřovatelům speciální počítačový systém. Ten je takřka rok od roku zdokonalován. „Loni se nám v celé republice podařilo uchránit takřka sto milionů korun, které by jinak skončily v peněženkách podvodníků. A problém je v tom, že by na to doplatili slušní lidé, protože bychom samozřejmě museli zvednout pojistky,“ podotkl Vich.

Pojistný podvod je závažný trestný čin, za který hrozí až dvanáct let vězení.