Ačkoliv na tyto podvodníky policie několikrát do roka důchodce upozorňuje, případů okradených v domácnosti ve Zlínském kraji neubývá.

Čtyři takové podvody z devíti se podařilo v letošním roce objasnit policistům na Uherskohradišťsku. „Pachatel se představil jako sociální pracovník zvyšující důchod. Přitom tvrdil, že seniorům musí vyměřit dům. Důchodce nechal držet šňůrku, sám obcházel domácnost a současně loupil. Tento podvod jsme ale už objasnili,“ sdělila mluvčí tamní policie Jitka Zámečníková s tím, že loni na Slovácku řešili dvě desítky podobných podvodů a krádeží na starých lidech.

V regionu Vsetínsko tento rok policisté šetřili už třináct trestných činů, kdy podvodníci přišli do přímého kontaktu s poškozeným. V tamním okrese dokonce zaznamenali případ s nejvyšší škodou za poslední léta, který se stal v Horním Lidečku. „Pachatel tvrdil, že je pracovník Vodovodů a kanalizací a jde zkontrolovat potrubí. Podezřelý poškozenou záměrně zdržoval v koupelně a mezitím jeho komplic seniorce odcizil hotovost ve výši dvě stě padesát čtyři tisíc,“ uvedl vedoucí kanceláře policejního ředitele ve Vsetíně Ivo Zgarba.

Nejvíce okradených seniorů, a to až šest desítek za rok, bývá na Zlínsku. Podle tamní policejní mluvčí Jany Bártíkové ovšem toto číslo není konečné, protože senioři často krádež ani nenahlásí. „Stane se tak ze studu, nebo to považují za zbytečné. Mýlí se. Pokud se nám podaří chytit pachatele, můžeme mu dokázat další případy,“ dodala Bártíková.

Mluvčí z tamního regionu připomněla čin z Halenkovic, ve kterém sehrály úlohu ženy – pachatelky. Ačkoliv osmdesátiletý důchodce dělal vše podle policie správně, svému okradení nezabránil.

„Senior dlouho nechtěl neznámé ženy pustit do domu, posílal je jinam, ale nakonec se poddal předstíranému záchvatu cukrovky. Když odešel do kuchyně pro vodu, pachatelky ho zavřely a mezitím mu vzaly osmdesát tisíc korun,“ vyprávěla Jana Bártíková.

Kriminalisté na Kroměřížsku loni šetřili celkem dvaadvacet krádeží, jejichž oběťmi byli senioři. „Ve většině případů pachatelé použili nejrůznější záminky. U sedmi případů se nám podařilo zjistit pachatele,“ řekla mluvčí kroměřížských policistů Květoslava Malenovská. Letos vyšetřovatele na Kroměřížsku zaměstnalo devět podobných případů. „Objasněný je zatím jeden,“ dodala Malenovská.

Podle ní se pachatelé do domácností dostanou nejčastěji s nabídkou prodeje zboží či služby, pod záminkou vyplacení výhry, příspěvku nebo kontroly spotřebičů, vodoměrů, plynoměrů a jiných. Smutným faktem zůstává, že se policisté shodují, že podvodné trestné činnosti na důchodcích neubývá.