„Děkujeme Vám, že využíváte produkty naší banky. Dovolíme si Vás ale upozornit na skutečnost, že k 23.6.2014 na svém osobním účtu máte převýšení povoleného kontokorentu ve výši 5694,27 Kč. Nabízíme vám uhradit pohledávku v plném rozsahu do 29.6.2014," cituje nevyžádaný email hned ve svém úvodu. A poté, co dopis s několika pravopisnými hrubkami obeznámí příjemce pošty se svým zjištěním, následují výhružky v podobě hrozících nepříjemností.

„Včasné uhrazení pohledávky bude znamenat dodržení smlouvy a umožní Vám vyhnout se objevení negativního záznamu v registru dlužníků, stejně jako vyhnout se větším nákladům spojeným s vymáháním pohledávky," varuje před následnými kroky ze strany odesílatele dopisu jeho autor. Jakmile se vystrašený příjemce emailu seznámí se svým dluhem a hrozícími sankcemi, je dost pravděpodobné, že se bude chtít obeznámit s detaily vzniklého dluhu. A s tím odesílatel emailu nejspíš také počítá. „Kopie smlouvy a podrobný výpočet vzniklé pohledávky jsou připojeny k tomuto dopisu jako příloha zip," odkazuje na připojenou přílohu samotný text dopisu.

Zkušenost učí: e-maily s přílohami z podezřelých adres raději neotvírat

Tu už redaktor Slováckého deníku na základě svých zkušeností raději neotvíral, a vypadá to, že také nejspíš dobře udělal. „Během toho, co si po otevření podobné přílohy člověk čte její obsah, instaluje se do jeho počítače trojský kůň, který pak tiše vyčkává a svému tvůrci předává přístupové údaje, hesla nebo živé emailové adresy. Na samotném zavirovaném počítači přitom jeho uživatel nemusí nic poznat. Cílem těchto hackerů není totiž ani tak zničit počítač onoho uživatele, jako spíš vysávat jeho data, což je pro ně daleko cennější," popsal následky případného otevření podobné přílohy síťový specialista Richard Goldmann ze společnosti IT-Help.

Redaktor Slováckého deníku přitom není ani zdaleka jediným, kdo byl v poslední době na Slovácku s podobným podvodným emailem osloven. Dokonce i policisté na Uherskohradišťsku přijali v posledních týdnech několik oznámení o podezřelých nevyžádaných e-mailech, v nichž jsou jejich příjemci vyzváni k uhrazení údajné pohledávky.

„E-maily vždy obsahují přílohu, v níž má být podle neznámých pisatelů, kteří se schovávají za různé organizace či firmy, předmětná smlouva. Ovšem místo reálné smlouvy je v komprimované příloze uložen počítačový vir, který může poškodit počítač a také zpřístupnit jeho údaje počítačovým útočníkům," varoval mluvčí uherskohradišťských policistů Aleš Mergental.

Adresa a telefon odesílatele jsou smyšlené

Podvodné emaily tohoto druhu se navíc snaží působit stále důvěryhodněji. Třeba i z toho důvodu jsou podepsány konkrétní osobou – Vedoucí odboru vymáhání pohledávek, jako například Barbarou Jančaříkovou v případě pošty redaktora Slováckého deníku. Ihned pod jejím jménem je přiloženo mobilní číslo. „To je hrozné, mám desítky telefonátů ve dne v noci, vůbec nevím, kde mé číslo ti lidé vzali. O žádném emailu ani vymáhání dluhů vůbec nic nevím," sdělil rozhořčeně Radim Kročil z východních Čech poté, co redaktor deníku na přiložené číslo zavolal.

Nezbývá tak než zachovat v podobných případech maximální ostražitost. „Lidem, kteří takový e-mail od jim neznámé společnosti dostanou, doporučujeme, aby přílohu neotvírali a údajný dluh neplatili! Po obdržení takového podezřelého e-mailu mohou lidé přijít tuto událost oznámit na kterékoliv policejní oddělení," doporučil všem případným příjemcům podobného emailu policejní mluvčí Aleš Mergental. Podobnými podvodnými e-maily se navíc podle něj ani zdaleka nezabývají jen policisté na Uherskohradiš­ťsku. (Kor)