Letošní slavnosti vína v Uherském Hradišti se ale, podle pořadatelů i drtivé většiny návštěvníků, opět vydařily na výbornou. Oba prosluněné víkendové dny byly přehlídkou folklorních tradic i umu kuchařů ze Slovácka. Pro některé jedince to byly ovšem dny smůly. Na letošní slavnosti vína v Uherském Hradišti zřejmě dlouho nezapomenou dva cyklisté, kteří se v sobotu 8. září odpoledne srazili u jezu ve Starém Městě. Jeden z nich, šestatřicetiletý muž, byl opilý. „Vjel do levé poloviny vozovky, kde se čelně srazil s druhým cyklistou. Viník nehody měl v krvi 1,56 promile alkoholu. Po pádu byl převezen do nemocnice, přičemž se ukázalo, že utrpěl pouze lehké zranění. Lehce zraněný byl i druhý muž, kterého zdravotníci ošetřili na místě. Událost ještě není uzavřená, dořešíme ji v následujících dnech," sdělil hradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental, který letošní slavnosti vína hodnotí jako bezproblémové. Špatnou zkušenost má ale za sebou devětadvacetiletá žena, kterou v Redutě okradl bezohledný zloděj. „Z odložené kabelky jí vzal peněženku se čtrnácti sty korunami. Pachatele se najít nepodařilo," sdělil Aleš Mergental.

Plné ruce práce měli i městští strážníci. Jejich velitel ale tvrdí, že žádné závažné případy řešit nemuseli, a dohlíželi spíše na pořádek v přeplněných ulicích. Pokutu si však od nich „vykoledoval" čtyřiadvacetiletý muž, který se na slavnostech opil a močil na mobilní toaletu. „Hlídka ho zahlédla ve Františkánské ulici. To, proč znečišťuje prostor přímo u záchodu, nedokázal vysvětlit. Za přestupek dostal pokutu tři sta korun," podotkl velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. Strážníci zachraňovali i staršího muže, který na Masarykově náměstí v sobotu zkolaboval. „Nebyl opilý, zřejmě šlo o chvilkovou slabost. Předali jsme ho do péče zdravotníků, kteří měli pro podobné případy zřízeno speciální stanoviště v u Reduty," vysvětlil Pauřík, který dodal, že o uplynulém víkendu udělili jeho muži celkem osm pokut za rušení nočního klidu a znečišťování veřejných prostranství.

Majitel vinného sklepa ve Vinohradské ulici Petr Vyhlíd poznamenal, že největší zájem návštěvníků byl o burčák a bílé víno. „Nápory lidí jsme, ve srovnání s loňským ročníkem, zvládali letos o poznání lépe. Návštěvnost byla sice velmi vysoká, nicméně hosté chodili plynule a nevznikaly tak nekonečné fronty," pochvaloval si Petr Vyhlíd.

S průběhem slavností je mimořádně spokojený i ředitel pořádajícího Klubu kultury Antonín Mach. „Mám ze slavností nádherný pocit. Byla to symbióza všech účinkujících i návštěvníků, prostě jedna velká rozkvetlá zahrada. Jsem spokojený s vysoce kvalitní prezentací jednotlivých mikroregionů, tradičně velmi vydařený byl pořad u Slovácké búdy i přehlídka svatebních krojů na Kolejním nádvoří nebo folklorní pásmo z Míkovic," poznamenal Antonín Mach, který dodal, že ho uchvátil i nedělní koncert skupiny Čechomor na Masarykově náměstí. „S velkým zájmem návštěvníků se setkal tradiční Hradišťský jarmark se spoustou regionálních gastronomických specialit a výjimečnou ochutnávkou pečeného býka," dodal ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach.

Superlativy nešetřil ani starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský, který se v ulicích města objevil ve slavnostním kroji. „Těžko bych, jako člen přípravného výboru slavností, vypíchl nějakou část programu či pořad. Pro mě bylo největší novinkou využití jezuitské koleje, v jejichž prostorách se prezentovalo Uherské Hradiště. Mohu jen ocenit, že o všechny pořady byl mimořádný zájem. Skvělou atmosférou žil každý kout města," ohodnotil svátek vína a folkloru první muž hradišťské radnice.

Slavnosti vína znamenají každoročně plnou pohotovost i pro Hradišťské technické služby (HRATES). Nejvíce práce dal pracovníkům firmy úklid Prostřední ulice. I tam se mezi návštěvníky slavností zamíchali vandalové, kteří vyházeli ozdobné kostky mozaiky u zavedeného stánku s občerstvením, u takzvaného „hladového okna". „Další náročný úsek, pokud se týká úklidu, bylo Masarykovo náměstí, zejména pak prostor prodejny Hradišťanka po faru, kde stály stánky s občerstvením. Celkově jsme za oba dny nasbírali asi sedm až osm tun odpadu," připomněl mistr provozu Petr Novák z HRATESu, který měl na starosti úklid města po slavnostech.