Jenže právě tento lístek dává všem zlodějům jasný signál - nejsme doma.

„Lidé tímto způsobem skutečně dávají návod, kdy mohou zloději vykrást jejich byt. Není tedy zrovna moc rozumné skutečně nechávat na dveřích nalepený lístek,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Podle ní je nejvhodnější způsob, jak předejít nepříjemnostem, domluva s domovníkem či jiným důvěrníkem. „Ten by veškeré potřebné údaje sepsal za celý dům a papír pak pracovníkovi předal. Druhá možnost je předat ho sousedům, kteří jsou celý den doma,“ radí mluvčí.

Číhající nebezpečí si uvědomují i někteří lidé. „Já tyto výzvy ignoruji. To bych rovnou mohla zlodějům nechat lístek na dveřích, kdy budu a kdy nebudu doma. Ale vím, že sousedi ty lístky na dveře dávají,“ řekla Marie Švábová ze Zlína. „Ještě před pár lety jsme ty lístky skutečně nechávali na dveřích, ale nedávno jsme se domluvili, že budeme vyvěšovat seznam i se stavy měřičů na vchodových dveřích,“ reagovala zase Dagmar Pelikánová.

Podle mluvčího společnosti Jihomoravská plynárenská Jiřího Bezděka ale jejich pracovníci jinou možnost nemají. „Je to náš jediný způsob, jak můžeme komunikovat s klienty. Takto to děláme nejen my, ale i ostatní podniky. Bohužel pokud se zrovna naší kontroly využije k něčemu takovému, tak je to spíš problém morální kultury národa,“ konstatoval mluvčí.

Policisté však radí, aby byli lidé obezřetní i v případě osobní návštěvy zaměstnanců energetických podniků. Právě jejich postavení často využívají podvodníci.

Takový případ se stal například v tomto týdnu ve Valašském Meziříčí. Muž se ženou okradli seniora o čtyřicet tisíc.

„Vydávali se za zaměstnance vodohospodářské společnosti a tvrdili, že jdou zapisovat stav vody. Ve sklepě pak muži tvrdili, že vyhrál dva tisíce korun, protože vodoměr ukazoval vedle sebe dvě jedničky. Podvodník ale potřeboval rozměnit, a tak šli společně se seniorem do pokoje. V momentě, kdy jim muž peníze rozměnil, chtěl jeden z podvodníků opět zkontrolovat vodoměr. Senior se s ním tedy opět vydal do sklepa. Druhý však tentokrát zůstal nahoře, čehož využil a ukradl čtyřicet tisíc korun,“ uvedla mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Bránit se proti těmto podvodníkům lze přitom velice snadno. „Jméno každého takového řemeslníka si lze nejprve telefonicky ověřit přímo v podniku nebo po něm žádat průkazku, která ho opravňuje takové kontroly provádět,“ radí mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.