Jen za letošní rok mají zlínští policisté nahlášené více než dvě stovky případů. Upozorňují však, že situace s blížícími se vánočními svátky bude daleko horší.

„Bohužel platí, že čím více lidí a aut, tím je situace na parkovištích méně přehledná,“ sdělila zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková. Dodala, že i když policisté parkoviště běžně hlídají, nemohou tam být dvacet čtyři hodin denně. „Neustále proto připomínáme, aby si lidé nenechávali ve voze nic cenného,“ podotkla Bartíková.

Hlídat na parkovištích u supermarketů se snaží i pracovníci bezpečnostních agentur. „Tato místa kontrolujeme průběžně a upozorňujeme řidiče, pokud si zapomenou třeba zamknout auto. Pokud se však někomu stane taková nepříjemnost, tak se mu snažíme být maximálně nápomocni. Ale jinak si nese za své věci zodpovědnost každý sám,“ řekl ředitel Centro Zlín-Malenovice František Rochovanský. Dodal, že náhradu škody tak majitelé vozů nemají nárok po společnosti požadovat.

Stejně tak ale ani placená parkoviště nejsou pro řidiče jistotou, že se jim z aut nemůže nic ztratit. „Naši pracovníci jsou výběrčí, ne hlídači. Jejich prací je tedy vybrat poplatky za parkování, ale neneseme zodpovědnost za věci, které si řidiči v autě nechají. To by měla být především jejich starost,“ podotkl ředitel Technických služeb, které mají ve Zlíně na starosti pět parkovacích ploch, František Kostelník.

Okradený majitel auta však náhradu škody nemůže vymáhat ani po pojišťovnách. „Pokud je odcizené vybavení auta, jako například autorádio, a majitel je pojištěn, tak samozřejmě tyto události hradíme. To se však nevztahuje na věci volně položené ve voze, jako například notebooky, peněženky a další. Výjimkou jsou jen případy, kdy dojde k dopravní nehodě a při ní je auto vykradené. Ale opravdu je to vše zodpovědnost každého řidiče,“ vysvětlil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.