Ty doma loni 28. září brutálně napadl jejich otec když je hlídal.

Ani ne tříletému děvčátku zasadil osmnáct bodnořezných ran. Chtěl zavraždit i pětiletého syna, chlapec však měl větší štěstí, bránil se, křičel, otce pokousal. Nakonec, i když s poraněním, útok svého otce přežil.

Nejsilnějším okamžikem ve čtvrtek v soudní síni pak bylo, když matka vypovídala to, co jí po nějakém čase chlapec svěřil, co sám v těchto chvílích prožíval.

Deník to však s ohledem na citlivost případu nebude více přibližovat.

Po poledni a hodinové přestávce soudu zazněl verdikt. Devětadvacetiletý Tomáš M., za vraždu dcery a pokusu o vraždu syna míří do vězení na 26 let.

Státní zástupce Martin Malůš navrhoval doživotí

„Byl to záměrný, zbabělý, sebestředný, brutální útok na člena vlastní rodiny. Navíc šlo o dítě, které nemá možnost se mu bránit a považuje ho za nejbližšího člověka,“ uvedl ve své závěrečné řeči žalobce. Podle něj navíc obžalovaný bezprostředně po tom, co udělal dceři, chtěl udělat i synovi. 

Rozhodnutí soudu není pravomocné, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

„Během své soudní praxe jsem se nesetkala s případem, kdy by otec zavraždil své dítě,“ svěřila se na konci jednání soudkyně Iveta Šperlichová. Ve zdůvodnění rozsudku uvedla, že se senát zabýval i možností udělení doživotí. Podle jejího vyjádření byla motivem Tomáše M. msta. „Šlo o pomstu matce dětí za to, že ho podvedla. „Ty jsi mě podvedla, ty jsi mě zničila,“ chtěl jí tak způsobit za to bolest,“ vysvětlila soudkyně motiv vraha.

„S ohledem na to, že muž nemá natolik narušenou osobnost, že by u něj nebyla možná náprava, i na jeho dosavadní beztrestnost jsme se přiklonili k vyjímečnému trestu odnětí svobody na 26 let,“ vysvětlila výši trestu soudkyně.

Po celou dobu procesu seděl Tomáš M. se skloněnou hlavou. Nepokládal otázky, nevyjadřoval se k výpovědím. Svého činu v závěrečném slově litoval. „Uvědomuji si, co jsem způsobil, je to naprosto strašné, nikdy si to neodpustím. Je mi to strašně líto,“ uvedl nakonec.

Kromě brutality a způsobu usmrcení tříleté holčičky muži přitížilo, že nemá náhled na svůj čin, svádí vinu na druhé, nejvíc na svou stále ještě manželku.

Chlapec se ubránil útoku sekáčkem

Celý tragický a smutný příběh se začal odehrávat v roce 2011, kdy se dvojice vzala. Koupili si starší domek na Vsetínsku a začali jej opravovat. Obžalovaný začal pracovat v zahraničí a tím se začaly kupit první problémy. Velmi, až chorobně na mladou ženu žárlil. Krize se prohlubovala, i když se dvojice odstěhovala na Slovácko. Násilí, scény, vyhrožování. To bylo téměř na denním pořádku, i když rodina působila vyrovnaně. Situace gradovala loni na konci srpna, když žena oznámila obžalovanému, že má jiného partnera a chce se rozvést. Tomáš M. neunesl situaci. Docházelo k domácímu násilí, muž vyhrožoval sebevraždou. Žena se tak i s dětmi odstěhovala k rodičům.

Den před činem si Tomáš vyzvedl děti ze školky. V předvečer osudného dne vypil víno a whisky a vzal si dva prášky na  spaní. Ráno vstal dezorientovaný, podle svých slov u hlavního líčení si dal ještě asi dvacet prášků. Pak vzal dcerku do pokojíčku s tím, že nechají brášku dívat se na pohádku.

„Dal jsem jí pusu do vlásků a zakryl jí oči. Přemýšlel jsem nad tím, aby netrpěla,“ popsal obžalovaný u prvního hlavního líčení.
Jeho první rána nožem směřovala podle spisu na srdce, další následovaly do hrudníku a břicha.

„V horní části hrudníčku neměla centimetr čtvereční, kde by nebyla zraněná. Ty rány se často i překrývaly,“ popsala soudkyně Iveta Šperlichová.

Jak vyplynulo z řízení, muž si po činu umyl ruce a šel za synem s úmyslem způsobit mu to samé. I toho nejprve políbil a potom bodl. Jenomže se zlomila čepel nože a chlapec se bránil. Tomáš M. si šel pro sekáček a chtěl pokračovat. Chlapec ale křičel a aktivně se bránil, otce pokousal. Muž svého jednání tedy zanechal. Pořezal si žíly na zápěstí a později ztratil vědomí. Asi za půl hodiny po činu na místo dorazila matka dětí v doprovodu rodiny. Chlapec byl převezen do nemocnice, děvčátku se život zachránit již nepodařilo.