Opilec držel v ruce nůž. Žena měla proto oprávněné obavy, že své výhrůžky splní a ona sama se neubrání. Na pomoc si proto přivolala policisty. „Ti agresivního manžela zadrželi a následně jej z domácnosti na deset dní vykázali,“ uvedla policejní mluvčí Jana Bártíková.

Neurvalec měl v dechu bezmála dvě promile alkoholu. „O situaci v rodině jsme informovali intervenční centrum a oddělení sociálně právní ochrany dětí. Domácí násilí se ale neprokázalo,“ doplnila Bártíková.

Meziříčan se ovšem nevyhne obvinění z trestného činu násilí proti jednotlivci, za který mu hrozí až jednoleté vězení.

Případ z Valašského Meziříčí je v letošním roce již šestým, kdy policisté na Valašsku sáhli po institutu vykázání ze společné domácnosti. Mezi vykázanými byli pouze muži. Ve třech případech to byli manželé, ve dvou partneři.

Jeden z těchto incidentů se odehrál minulý týden v úterý. To musel na deset dní nedobrovolně z domu pětačtyřicetiletý muž z Valašskomezi­říčska, který v opilosti slovně napadal svoji ženu a vyhrožoval jí i jejich dětem ublížením na zdraví. „Skončil v policejní cele. Výsledek dechové zkoušky byl 1,54 promile alkoholu,“ připomněla vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Policisté popisují domácí násilí jako fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami. „Odehrává se opakovaně a v soukromí. Jeho intenzita se stupňuje až do okamžiku, kdy už nelze jednotlivé incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah,“ vylíčila Brousilová.

Možnost vykázat násilníka z domu mají strážci zákona od počátku roku 2007. Od té doby už jej ve Zlínském kraji využili ve více než sto dvaceti případech. Vykázaná osoba se nesmí po stanovenou dobu do svého bydliště vrátit ani kontaktovat rodinu. Musí odevzdat veškeré klíče od společného bydlení. Před odchodem si může vzít pouze věci osobní potřeby a doklady. „Věci nezbytné pro výkon povolání si může vyzvednout v průběhu vykázání pouze jednou a to za přítomnosti policisty,“ doplnila Brousilová.

Stejně dlouho jako institut vykázání z domu existují také intervenční centra pro osoby ohrožené domácím násilím. Právě zde mohou tito lidé hledat pomoc. Podle Jarmily Hasoňové z Intervenčního centra ve Zlínském kraji počet klientů stále narůstá. V případě domácího násilí by podle ní lidé neměli s kontaktováním centra nebo policie váhat. Obzvlášť pokud se jedná o závažnou událost. „V praxi je to ale velmi individuální. Ve většině případů to trvá velmi dlouho, než týraná osoba případ ohlásí,“ uznala Hasoňová.

Impulsem podle ní většinou bývá až velmi brutální útok či hrozby ublížení dětem nebo rodičům. „Do té doby týraní lidé snášejí útrapy, protože se bojí například výhrůžek partnera, že je připraví o děti či byt a podobně,“ přiblížila Hasoňová.