David Šimon a Maroš Straňák byli dříve usvědčeni na základě předložených důkazů z vraždy sedmasedmdesátiletého muže v jeho domku. V roce 2014 nakonec poslal soud dvojici mladíků na 21 a 25 let do vězení.

V pondělí u krajského soudu ve Zlíně oba odsouzení, Straňák i Šimon, žádali o to, aby jejich případ byl znovu prozkoumán. Jednání netrvalo ani hodinu a verdikt soudu zněl jasně: předložené důkazy nebyly natolik silné, aby případ zvrátily.

JSME NEVINNÍ, TVRDÍ

Oba odsouzení dodnes vinu popírají.

„Říkal jsem to stále a říkám to znovu: nemám s případem nic společného,“ tvrdil v pondělí David Šimon. Podobně před senátem hovořil i Maroš Straňák.

„Čin, za který jsem byl odsouzen, jsem nespáchal,“ hájil se.

Případ je zajímavý tím, že i přes vysoký trest byli oba muži odsouzeni na základě nalezených pachových stop na místě činu a svědectví dvou vězňů, kterým se prý později Straňák svěřil, že seniora ubil.

Případ ozvláštňuje i to, že tři roky po činu kriminalisté ztotožnili DNA z po vraždě odhozené kukly nedaleko domku. Ta nepatřila ani Straňákovi ani Šimonovi, ale údajně Slovákovi Zoltánovi Kováčovi.

PRÝ BYL AKTIVNÍ NA SOCIÁLNÍ SÍTI

Obhájci odsouzených při řízení o povolení obnovy procesu argumentovali facebookovou komunikací Davida Šimona v době spáchání vraždy. Podle znaleckých závěrů v osudný den zemřel senior večer mezi 19. a 20. hodinou.

Jak ale vyplynulo z předložených důkazů, v tu dobu David Šimon komunikoval prostřednictvím sociální sítě z restaurace Masaro v Uherském Hradišti. Tuto skutečnost potvrdil straně obhajoby i provozovatel Facebooku v USA.

RESTAURACE MASARO: WIFI JSME NEMĚLI

Přesto argumenty obhajoby nebyly pro soudce Radomíra Koudelu natolik silné, aby případ zvrátily.

„Trestný čin se stal v době, která nebyla jednoznačně určena,“ uvedl soudce s tím, že byla určena pouze doba přibližná.

„Facebooková komunikace nebyla provedena z uvedených prostor a omezila jen část doby, ve které mělo dojít ke spáchání trestného činu, ovšem nevyloučila, že by obžalovaní v době, která je uvedena v rozsudku, nemohli čin spáchat,“ komentoval soudce, který připomněl, že rozhodnutí podpírá i fakt, že pachové stopy obou odsouzených byly nalezeny na oběti.

Soudce Koudela zároveň doplnil, že zástupci restaurace na dotaz soudu tvrdili, že v roce 2011 jejich restaurace neměla wifi připojení.

„To není pravda, mají ho od roku 2008,“ rozčílil se přítomný otec Davida Šimona a raději opustil soudní síň. Proti rozhodnutí senátu si oba odsouzení podají stížnost, případ tak opět putuje k Vrchnímu soudu v Olomouci.