Toho nalezl náhodný chodec minulý pátek (18. dubna) odpoledne v řece Moravě u spytihněvského jezu.

více o nálezu utonulého novorozence

„Pátrali jsme po všem, co by mohlo souviset s případem mrtvého novorozeněte,“ vysvětlila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Devítikilometrový úsek po obou březích řeky Moravy prohledávali celé dopoledne policisté jak pěšky, tak i za pomoci koní, psů a vodních člunů. „Celou pátrací oblast jsme rozdělili na šest úseků, na nichž byli přiřazeni policisté podle náročnosti terénu. Například čluny kontrolovaly jak břeh řeky, tak zároveň mohly reagovat i na to, co hlídka z břehu našla. Z koní je zase větší rozhled po celém terénu,“ informoval vedoucí oddílu hlídkové služby zlínské policie Pavel Málek.

Asi tři sta metrů od místa, kde leželo tělíčko chlapce, se strážcům zákona podařilo získat možnou stopu. „Jednalo se o nález, který jsme předali kriminalistům. Ti vyhodnotí, zda to souvisí s případem či ne,“ nastínila Bartíková. O co se však konkrétně jednalo, policie odmítla prozradit.

Tělíčko chlapečka našel minulý týden v pátek 18. dubna zaklíněné mezi kameny u jezu muž, který šel se psem na procházku.

„Ze soudní pitvy, která se uskutečnila další den v noci, vyplynulo, že tělíčko čerstvě narozeného chlapečka mohlo být ve vodě už od začátku roku, tedy i několik měsíců. Miminko bylo zdravé, donošené, vážilo přes tři kila a měřilo třiapadesát centimetrů. Předpokládáme, že ho matka odložila hned po porodu,“ podotkla mluvčí.

Dodala, že přesnou příčinu úmrtí novorozence ale pitva zatím neprokázala. „Podle kriminalistů je možné, že ho do vody odhodila jeho matka. Tělo mohlo po vodě připlavat ze Spytihněvi, Napajedel, Otrokovic, Tlumačova či dalších míst, kterými protéká řeka Morava,“ řekla Bartíková.

Policie stále vyzývá svědky, kteří si ve svém okolí všimli čehokoliv podezřelého, aby kontaktovali linku 158. „Mohlo by jít například o rodičku, která se po porodu chovala podivně, těhotnou ženu, která porodila, ale dítě u sebe nemá, nebo podobné indicie, které by nás přivedly na stopu pachatelky či pachatele. Je možné, že i nemocnice, zdravotnická zařízení či soukromý lékař ošetřili ženu po porodu a mohou poskytnout důležité informace.

Vyšetřovatelé zdůrazňují, že může, ale nemusí jít o místní ženu,“ podotkla mluvčí.