VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejděsivější byla vražda funkcionáře a jeho dcery

Zlín /ROZHOVOR/ – Málokterý policista ve Zlíně je známější než Bedřich Koutný. Po revoluci se vypracoval na okresního policejního ředitele, před dvěma lety odešel šéfovat krajské policii do Brna. Po vzniku nového krajského ředitelství ve Zlíně bylo jeho rozhodnutí celkem pochopitelné. Od ledna je opět „doma“.

16.2.2010
SDÍLEJ:

Bedřich KoutnýFoto: DENÍK / Matej Slávik

Jaký je rozdíl dělat ředitele v Brně a ve Zlíně?

V Brně jsem měl pod sebou sedm a půl tisíce podřízených, tady jich mám nyní patnáct set. Takže mi sice ubylo administrativy, ale na druhou stranu – kraj budujeme takřka na zelené louce. Nastavujeme řadu nových mechanismů a řídících procesů tak, aby nové krajské ředitelství pracovalo co nejefektivněji.

Jak ale konkrétně poznají obyčejní lidé to, že už je ve Zlíně krajská policie?

Rozhodně jsme lidem blíž. Ještě loni byly územní odbory řízeny z Brna. Nyní bude komunikace mezi občany kraje a policisty rychlejší a operativnější. Některé nejzávažnější trestné činy, které jsou v krajské příslušnosti, jako například vraždy nebo závažné hospodářské trestné činy, se budou vyšetřovat již zde. Takže například pro lidi to znamená i to, že už nebudou muset cestovat na výslechy do Brna.

Zmínil jste, že v souvislosti se vznikem krajského ředitelství se zde mimo jiné budou řešit i vraždy. Jak je těžké sehnat a vychovat skutečné specialisty?

Řada odborníků, kteří pracovali na těch závažnějších trestných činech, absolvovala loni stáže v Brně. Nyní jsou tito lidé již připraveni vyšetřovat třeba právě vraždy. Stále však několik specializovaných útvarů, jako je zásahová jednotka nebo odbor kriminalistické techniky a expertíz, což jsou velmi specifické činnosti, zůstává nadále v Brně. Tato pracoviště budou vykonávat servis i pro nově vzniklé kraje.

Stává se, že z řadového pochůzkáře se stane v horizontu několika let i špičkový kriminalista?

Určitě ano. Pět let je minimální lhůta, než se z nováčka, který k nám přijde, stane plnohodnotný policista. Po této době může přejít ke kriminálce, a pokud na to má i patřičné vzdělání a další nezbytné předpoklady, jako například správný policejní „čich“, může se z něj během několika dalších let stát špičkový kriminalista.

Jak si představujete zlínskou krajskou policii v horizontu pěti až deseti let? Čeká ji nějaká zásadní změna?

Žádné zásadní změny oproti současné organizační struktuře se nechystají. Model čtrnácti krajů byl zakončením tříletého reformního procesu policie, byl jedním z největších od doby poválečné. A tak jak je nyní organizační struktura nastavena, by měla fungovat i v horizontu deseti let bez zásadnějších změn. Musím zdůraznit, že při tvorbě nové organizační struktury jsme vycházeli ze zahraničních zkušeností a respektovali jsme také politické změny v samosprávném uspořádání v České republice z roku 2000.

Jak byste zhodnotil Zlínský kraj z pohledu kriminality?

Zlínský kraj se řadí mezi čtyři nejmenší v republice a tomu odpovídá i počet spáchaných trestných činů. To číslo se navíc pozvolna snižuje. Vrchol kriminality zde byl v první polovině devadesátých let, kdy se vlivem různých podivných privatizací rozpadalo Čubovo impérium a zůstala zde po něm spousta firem a peněz, což sem přitahovalo různé živly všeho druhu, které si taky chtěly urvat svůj díl. Dá se říci, že od té doby se každým rokem kriminalita mírně snižuje.

Co za tím stojí?

Je to i tím, že policisté už nesedí v kancelářích a jsou čím dál tím víc venku, což je i náš cíl. Pomohlo i to, že už hlídky nemusí jezdit ke každé drobné nehodě a suplovat tak práci pro pojišťovnu. Policisté mají více času právě na řešení daleko vážnějších trestných činů nebo přestupků.

Ve kterých oblastech naopak ještě vidíte největší nedostatky?

Typická pro tento kraj je přeshraniční kriminalita. Najíždějí nám sem pachatelé ze Slovenska i dál z východu a využívají toho, že jsme v Schengenu, bez hraničních kontrol. Zaměřují se zejména na krádeže drahých aut, která pak mizí v zemích bývalého Sovětského svazu nebo na Balkáně.

Je naopak nějaká oblast, v níž Zlínský kraj vyniká nad těmi ostatními?

Myslím, že se nám daří dobře objasňovat násilnou a majetkovou trestnou činnost. Co do počtu vyřešených vloupání či drobných krádeží, jako například kapsářství, jsme dokonce na předních místech v republice.

Čím si to vysvětlujete?

Je to tím, že Zlínský kraj je oproti jiným menší. Zlín a ostatní bývalá okresní města kraje nejsou velkoměsta a anonymita pachatelů tady není tak velká. Policie má velmi dobře zmapovaný terén, ví, kdo se tady pohybuje. V těchto menších městech se policejní práce dá dělat úspěšněji než ve velkých typu Prahy či Brna.

Řada lidí je ovlivněna filmy a myslí si, že tak jak se vyšetřují případy například v Kriminálce Miami nebo Las Vegas, tak takto to funguje i tady u policie. Je tomu skutečně tak?

(smích) Samozřejmě je to převážně sci–fi z důvodu větší atraktivity pro diváky. Je pravda, že na západ od nás mají policejní sbory vyspělejší technologie a lépe drží krok s technickou výbavou zločinců. U nás bohužel v tomto směru trochu pokulháváme.

Proč?

Je to dáno ekonomickými možnostmi naší země, byť musím konstatovat, že za posledních dvacet let se situace v oblasti technického vybavení policie výrazně zlepšila. Úzce spolupracujeme s řadou policejních sborů včetně USA a předáváme si know-how. Obecně lze říci, že metody vyšetřování zločinů a zkoumání důkazů jsou všude stejné a ten náš handicap v technologickém vybavení dokážeme eliminovat kreativitou a flexibilitou našich lidí, kterou Jára Cimrman trefně nazývá „zlaté české ručičky, chytré hlavičky…“

Ve Zlíně je pořád dost řidičů, kteří nedávají přednost lidem na přechodu pro chodce, a to zejména na třídě Tomáše Bati, kde je řada přechodů bez semaforů. Proč na to policie lépe nedohlíží?

Ideální stav by byl, kdyby v každé ulici a na každém přechodu stál policista. Ale to je pro nás samozřejmě nedosažitelné. Zaměřujeme se na to, aby policisté před začátkem vyučování a po jeho ukončení hlídali školáky na frekventovaných přechodech. Ale nemůžeme pokrýt všechna místa. Vyčleňujeme lidi jen tam, kde je situace nejnebezpečnější.

Jsou nějaké případy z regionu, které se staly takovým tím pomníčkem kriminalistů či se zapsaly do dějin české kriminalistiky?

Bohužel takové máme. Jedním z nich je i devět let stará vražda číšníka v baru na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně, kterého pachatel ubodal prakticky kvůli pár korunám. Byť jsme měli podezřelého, nepodařilo se nám mu to prokázat. Ale asi za nejděsivější trestný čin za poslední roky považuji patnáct let starou vraždu vysoce postaveného funkcionáře v bývalém slušovickém družstvu.

Co se tenkrát stalo?

Ráno (funkcionář) nasedal se svou dvanáctiletou dcerou do auta. Ve chvíli, kdy se za nimi zavřely dveře, někdo je oba vyhodil do povětří. Pachatel je musel z povzdálí pozorovat a odpálit, nešlo totiž o časovanou bombu. Že to dokázal udělat i s vědomím, že zabíjí dítě, je skutečně hrozivé. A bohužel ani tento případ nebyl objasněn. Taky jsme měli podezřelého, ale nakonec se ani tohoto pachatele nepodařilo usvědčit.

A nějaký novější případ?

No samozřejmě loňská střelba v tiskárně Graspo je jedním z těch případů, které se zapíší do dějin nejhorších zločinů spáchaných na Zlínsku.

Myslíte si, že by třeba pomohlo i to, kdyby už při zatýkání podezřelý věděl, že to, co v té chvíli u výslechu řekne, může použít i soud, tak jak je to třeba v USA? Tady může podezřelý výpovědi stále měnit a soud stejně musí pracovat jen s tím, co řekne v přípravném řízení a před soudem.

U nás se podezřelý může hájit jakkoliv, i lží. Anglo-americké právo je v mnoha směrech možná lepší. Ale naše kontinentální právo má svůj vývoj a nelze každý paragraf, který se nám líbí, naroubovat do našeho právního systému. Po takřka padesáti letech se u nás k 1. lednu 2010 výrazně novelizoval trestní zákon a trestní řád, což je zásadní krok a dá se říci, že se do něj promítly i zkušenosti z právních systémů jiných států, samozřejmě těch na západ od nás.

Čelil jste někdy jako policejní ředitel třeba i pohrůžkám nebo anonymům?

Lidé mi občas píší a telefonují a vyjadřují mi svou nespokojenost s prací policie a mnohdy to bývá i nepříjemné. Ale vyloženě vyhrožování likvidací mě nebo mé rodiny jsem se zatím nesetkal a doufám, že ani nikdy nesetkám.

Máme tady nějaké podsvětí?

Asi tak jako všude v menších městech. Je tu samozřejmě nějaká drogová scéna, party zlodějů a podvodníků, ale vyloženě mafiánské praktiky jsme nezaznamenali. Kdysi dávno zde bylo pár případů, že tu někdo požadoval po podnikateli výpalné, ale pachatele jsme chytili a do té doby nevím o žádném dalším. Není vyloučené, že se podobný případ vyskytnul, ale nebyl nám oznámen.

Pomáhají policii při šetření případů i informátoři?

Bez toho se policejní práce neobejde, ale do podrobností zacházet nebudu. (úsměv)

Je zlínská policie zapojena i do velkých celostátních kauz jako například Radovan Krejčíř nebo Roman Vaškůj?

Těmito případy se zabývají útvary s celostátní působností a my jim například pomáháme v tom, že jim dodáme nějakou dílčí informaci. Například prověříme nějakou osobu, seženeme kontakty a podobně.

A teď poslední otázka: máte na kontě nějaký přestupek?

(smích) No comment.

Autor: Šárka Šarmanová

16.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Holík- SPD

Jaroslav Holík: Výsledky úspěšnějších stran ukazují, že stále máme co zlepšovat

Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

„Ani v těch nejčernějších snech,“ komentuje sociální demokrat Antonín Seďa volební výsledek jeho strany. Stejně jako řada jeho spolustraníků ve sněmovně končí. Po 15 letech.

Čtvrtý Oktoberfest představil jarošovskou šestnáctku a IPU

Polotmavý šestnácti stupňový speciál Rochus či americká IPA. Celkem šest druhů piva mohli ochutnat návštěvníci letos již čtvrtého Oktoberfestu v Uherském Hradišti, který se tentokrát konal v prostorách Jarošovského pivovaru.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

FOTOGALERIE / Jeden zablokovaný jízdní pruh, zdemolovaný Citroen, poškozená škodovka a traktor. Následky ze sobotní dopravní nehody na silnice E50 v blízkosti motorestu Samota procházející vrchovinou Chřibů nejvíce pocítili dva zraněný muži a jedna dívka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení