Podle soudu spáchal přečin usmrcení z nedbalosti a přečin neposkytnutí pomoci řidiči dopravního prostředku. Jako řidič neměl po nehodě poskytnout první pomoc osobě, která utrpěla újmu na zdraví.

Soud obžalovaného odsoudil k odnětí svobody v trvání dvou let nepodmíněně ve věznici s dozorem a pětiletým zákazem řízení motorových vozidel. „Rozsudek nelze vnímat jako vítězství. Asi však odpovídá tomu, jak by to asi být,“ doplnil státní zástupce Jiří Vlasatý.

Soud se tak ve výši trestu odnětí svobody ztotožnil s návrhem státního zástupce. Ten ale chtěl Čápkovi zakázat řízení motorových vozidel na šest let.

Obhájce Antonín Blažek však navrhoval pro svého klienta trest odnětí svobody 18 až 24 měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu tří až čtyř let. „Až uvidíme písemné vyhotovení rozsudku, tak se jím budeme zabývat. Odvolávat se budeme pravděpodobně do výroku o trestu. Mám za to, že i za těchto okolností by byl ještě na místě podmíněný trest,“ uvedl obhájce Antonín Blažek.

Trojice kamarádů jela 7. března 2010 brzo ráno z Otrokovic směrem na Uherské Hradiště poté, co po narozeninové oslavě vysadili svého známého u něj doma. Řidič pak neměl zvládnout pravotočivou zatáčku mezi Topolnou a Napajedly a měl vjet do levé části vozovky. Pravým bokem auta pak narazil do přední části protijedoucího vozu Škoda Felicia. Její řidič utrpěl středně těžká zranění.

Ze závěru znaleckých posudků vyplynulo, že oba poškození utrpěli zranění z pravé strany. Tedy, že seděli na místě spolujezdce a za spolujezdcem.

Podle znaleckého posudku auto projelo zatáčkou rychlostí přibližně 120 kilometrů v hodině. Jedinou příčinou dopravní nehody tak byla podle soudce Iva Krinkeho skutečnost, že vozidlo projíždělo pravotočivou zatáčkou touto rychlostí, přičemž zatáčka se bezpečně dala projet maximálně stošesti kilometry za hodinu.

Podle Krinkeho bylo provedenými důkazy dostatečně prokázáno, že v době dopravní nehody řídil automobil právě obžalovaný Petr Čápek. Ten ale u soudu tvrdil, že má výpadek paměti a že si není jistý, zda v inkriminovanou dobu z Otrokovic do Uherského Hradiště řídil. Prý si vybavuje až okamžik, kdy volal svým rodičům z Prahy. Přesun do hlavního města si ale podle svých slov nepamatuje.

Výpis z komunikačního provozu bezpečně prokázal, že několik minut po nehodě bylo u Topolné z telefonu obžalovaného voláno na telefonní číslo taxi služby. Zavolání si taxi bylo podle soudce racionálním aktem a obžalovanému tedy nic nebránilo ani v zavolání záchranné služby.

S ohledem na dosavadní Čápkovu bezúhonost mu soud uložil trest při spodní hranici trestní sazby. Vzhledem k fatálním následkům ale jako trest nepodmíněný.

Čápek na začátku i na konci jednání vyjadřoval lítost. „Pokud jsem řídil, je mi to strašně líto. Pozůstalým se omlouvám,“ uvedl Čápek.

Mladík má podle soudu uhradit náklady na pohřby obětí a další škody jejich rodinných příslušníkům.