O mrtvých rybách ve vodě informovali hasiče i policisty krátce po desáté hodině místní rybáři. „Po našem příjezdu se vyšetřováním ukázalo, že do potoka unikl tříprocentní roztok kyseliny chlorovodíkové, “ prozradil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dodal, že zaměstnanci hošťálkovské firmy látku používali k čištění strojů. „Poté ji nedbalostí nevylili do záchytné kanalizace, ale do kanalizace dešťové,“ poznamenal Mitáček.

Aby zabránili dalšímu šíření nebezpečné látky, položili hasiči u kanalizace sorbční hady. „Odebrali jsme také vzorky vody i uhynulých ryb kvůli dalšímu zkoumání,“ doplnil mluvčí hasičů.

Včera ráno začali škody sčítat rybáři. „Asi na čtyřsetmetrovém úseku jsme nasbírali sto čtyři mrtvých pstruhů o celkové váze pět a půl kila,“ spočítal hospodář vsetínské místní rybářské organizace Zdeněk Žáček. S tím, že toto množství odpovídá škodě ve výši asi dvou tisíc korun.

Většímu úhynu zřejmě zabránily dva přítoky, které se do potoka vlévají asi jeden kilometr od kanalizační výpusti. Ty znečištěnou vodu značně zředily.
Podle Žáčka jsou podobné úniky zejména v letních měsících velmi nebezpečné. „V létě mnohdy stačí opravdu velmi málo. Zpravidla je totiž poměrně nízký stav vody v tocích,“ vysvětlil Žáček.

Na znečištěný potok se byl podívat také starosta Hošťálkové Jan Malčík. „Volali mi hned večer a při baterce jsme nějaké mrtvé ryby objevili. Ráno jsme se na místo byli podívat také se zástupci firmy, která nyní v areálu bývalého Kovexu sídlí,“ uvedl Malčík. Událostí se nyní zabývají policisté. „Zástupci firmy INPO na vysvětlenou k úniku uvedli, že měli nasmlouvánu jinou firmu, která pro ně čistila stroje. Její zaměstnanci použitou chemikálii vylili do kanalizace,“ prozradil asistent policejního ředitele ve Vsetíně Ivo Zgarba.

Policejní vyšetřování však ještě není u konce. „Čekáme na vyhodnocení odebraných vzorků a také na písemnou zprávu o způsobené škodě od rybářské organizace,“ uvedl Zgarba.