„Vrtule je na policejní služebně v Bojkovicích a vzhledem k tomu, že není potřebná při trestném řízení, lze ji vydat majiteli," uvedla mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová. V tom však tkví největší potíž. Situace kolem vlastníka památníku je totiž natolik zamotaná, že zatím nelze s jistotou říct, komu vlastně patří. Vlastníkem pozemku, na němž památník stojí je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), samotný památník by měl vlastnit Vojenský historický ústav a tím, kdo se doposud o pietu dobrovolně staral je pro změnu obec Komňa.

„Na policii mi sdělili, že musím oslovit Vojenský historický ústav. Ten jsem vloni kontaktovala s tím, že bychom se o památník rádi dál starali. Tam mi řekli, že by úplně ideální bylo, kdybychom vlastnili jak památní, tak i pozemek, na kterém stojí. Od té doby to visí na mrtvém bodě," prozradila starostka Komně Jana Křížková.

Vojenský historický ústav se v těchto dnech zabývá prověřováním vlastnictví památníku, ale na jeho jednoznačné vyjádření bude nutné ještě nějaký čas počkat. „Zatím nemáme jasno v tom, komu přesně památník patří. Přece jen pochází z poloviny minulého století. Po celé republice je takových monumentů velké množství. Pro nás by nebyl problém převést jej do vlastnictví obce Komňa. V této chvíli se proto snažíme zjistit, jestli právo hospodaření s tímto památníkem v rámci majetku ČR připadá Ministerstvu obrany, jehož součástí naše instituce je. Šetření ještě nějakou dobu potrvá," uvedl Jan Mareš z Vojenského historického ústavu v Praze.