Poslední takový případ se stal v noci z úterý na středu v Brumově-Bylnici. Jednapadesátiletý muž zaútočil asi na pětadvacetiletého mladíka se sekyrkou v ruce. Ten jeho útok naštěstí přežil.

Kriminalisté z krajské správy Jihomoravského kraje útočníka podezřívají z trestného činu pokusu o vraždu. „Muže jsme zadrželi a dali návrh na jeho vzetí do vazby. Ten soud přijal,“ informovala mluvčí krajské správy Soňa Svobodová.

Co bylo příčinou potyčky mezi muži, kriminalisté zatím šetří. „K útoku došlo v rodinném domě pravděpodobně kolem druhé hodiny ranní. Mladý muž utrpěl zranění v obličeji, ale na vlastní žádost byl z nemocnice již propuštěn,“ nastínila dále Svobodová. Muži teď hrozí, v případě že bude obviněn z pokusu o vraždu, i patnáctileté vězení.

V předloňském roce zase použil David Hladík z Traplic na Slovácku proti svému spolubydlícímu nejprve nůž a pak sekáček na maso. Tím mu pak ještě zaživa uřezal hlavu. Šestadvacetiletý muž si už nyní odpykává ve vězení osmnáctiletý trest.

Značně neobvyklý nástroj, a to kovová forma na výrobu lízátek, posloužil loni v březnu k vraždě osmačtyřicetiletého muže. Toho umlátili Karel Milo a Luboš Svačinka ze Štítné nad Vláří-Popova na Valašskokloboucku. Třicetiletý Milo byl potrestán patnáctiletým vězením, Svačinka v něm stráví o čtyři roky méně.

Že by se vražedným nástrojem mohla stát jídelní vidlička, to určitě loni netušil ani padesátiletý Vladimír Hýžďal ze zlínské místní části Malenovice.

Ve vzteku a ze žárlivosti jednu květnovou noc neunesl, že jeho dvaapadesátiletý známý chodí s jeho expřítelkyní, kterou měl prý navíc její nový přítel i bít, a napadl ho. Nejprve ho bodl nožem do zad, pak vzal vidličku a tou ho píchal do očí. Hýžďalovo běsnění ale naštěstí zpozorovala přítelkyně napadeného muže, a včas tak zabránila tragickým následkům.

Přestože byl padesátiletý útočník zprvu obžalovaný z pokusu o vraždu, kdy mu hrozilo patnáctileté vězení, soud nakonec jeho případ překvalifikoval na ublížení na zdraví. Za ten muži udělil tříletý trest s pětiletým odkladem. Z výpovědi svědků i znalců vyplynulo, že Hýžďal neměl v úmyslu muže usmrtit, ale pouze ho zranit.

Podle zlínské psycholožky Karin Konečné si útočník kolikrát ani neuvědomuje, co bere do rukou. „Pokud nejde o dopředu promyšlenou vraždu, ale stane se tento čin třeba při hádce, ocitne se v tu chvíli člověk v takovém afektu, že bere doslova první věc, kterou má po ruce. Záhy se tak zbraní může stát jakákoliv věc,“ vysvětlila psycholožka Karin Konečná.