Přestože doprava na trase Nový dvůr - Kunovice spadá do režimu MHD, městská doprava do těchto končin nezajíždí.
Vystupňovaná agrese si vybrala daň v červenci, kdy jeden z cestujících fyzicky napadl sedmapadesátiletého řidiče autobusu.

„Dovnitř nastoupila skupina romských cestujících. Na jednom bylo patrné, že je pod vlivem alkoholu, ale to se projevilo, až si sedl. Podnapilý začal vykřikovat sprosté narážky. Nevšímal jsem si toho. Mezitím se mezi sebou začala skupina hádat. Vygradovalo to reakcí, kdy se dotyčný zvedl a začal řvát a bouchat do dveří, že chce okamžitě vystoupit. Na následující zastávce, jsem mu dal možnost a otevřel zadní dveře. V tom se chlapík vrátil na sedadlo. Pobídl jsem ho, ať si vystoupí nebo zavolám policii. Po opakovaném odmítnutí jsem vyšel ven a zvedl telefon. V tu chvíli se dotyčný rozběhl, vrazil mi pěstí do zátylku a utekl pryč,“ popsal horké chvilky napadený šofér.

Policisté po příjezdu vyslechli cestující a zapsali si iniciály agresora. Podle slov mluvčí uherskohradišťské policie Mileny Šabatové se případ prošetřuje.

Přestože dopravce učinil bezpečnostní opatření spolu s Městskou policií z Hradiště, řidiči i cestující nevnímají postup jako dlouhodobé řešení. 

„Je to velmi obtěžující. Chápu, že v této lokalitě lidé nemají potřebné zázemí pro život. Ale jejich počet nekontrolovatelně narůstá. Jsou dny, kdy cestující z Nového dvora nastupují do zaplněného autobusu v počtu desítek. A to ještě se třemi kočárky a dětmi. Někteří dělají humbuk a často jsou pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Sama jsem byla svědkem několika konfliktních situací, kdy padaly na stranu řidiče výhrůžky a sprosté poznámky,“ řekla Deníku padesátiletá pravidelná cestující na lince mezi Boršicemi u Blatnice, Uherským Hradištěm a zpět.

Ani ona, stejně tak, jako řidič, odmítli zveřejnit své jméno z obavy o svou bezpečnost.

Starostka Kunovic Ivana Majíčková přiznala, že je těžké najít pro vyhrocené dění v souvislosti s Novým dvorem nějaké komplexní řešení. Bytové domy ani většina pozemků v této lokalitě nepatří městu.

„Soukromí majitelé pronajímají byty příjmově vymezeným osobám, které dostávají od státu příspěvek na bydlení. Město nemůže zasahovat do soukromého vlastnictví. V minulosti jsme se tam snažili budovat třeba dětské hřiště, ale dlouho nevydrželo. Tamní obyvatelé rozebrali i chodníky,“ vypověděla k patové situaci starostka Kunovic.

To, že byly na Novém dvoře, ležícím mimo Kunovice, bez základní infrastruktury a se ztíženou dopravní obslužností, postaveny bytové domy, byl podle ní od začátku špatný krok.

„Město uvažovalo i o koupi jedné tamní bytovky, avšak nabídnutou cenu zastupitelstvo neakceptovalo a navíc na některých bytech vázly zástavy, proto nebylo možné nemovitost odkoupit,“ dodala kunovická starostka.

Od září se o bytovou správu stará zástupkyně nového majitele Beatrice Mokrošová.

„Snažíme se nastolit podmínky, které by uvedly věci do pořádku. Řešíme problémy s kanalizací, s problematickými nájemníky, rušením nočního klidu, ale potřebujeme čas k vytvoření řádu.“ 

TUČKOVÁ LUCIE