Pravdou však je, že pokud takovou věc najdou a nález nevrátí jeho majiteli či neodevzdají policii, spáchají trestný čin, za který hrozí dokonce i rok vězení, v některých případech dokonce až pětiletý pobyt za mřížemi.

„Například jsme letos obvinili z trestného činu zatajení věci padesátiletého muže, který na benzinové čerpací stanici v Přílukách našel patnáct tisíc korun. Ty vypadly z peněženky jinému muži, který zde čerpal benzin,“ popsala jeden z případů mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Nepoctivec si ale dlouho peněz neužil. Jeho nekalý čin totiž mimo jiné zachytily kamery.

Že by se kvůli nalezené peněžence mohl dostat nálezce do křížku se zákonem, nevěděl například Zdeněk Jandera ze Zlína. „Tak to jsem opravdu netušil. Na druhou stranu by mi svědomí nedalo, abych si nechal cizí peněženku nebo doklady. Takže já bych to vrátil,“ tvrdil muž.

Podobně reagovala i Dagmar Pelikánová. „Něco takového slyším poprvé. Ale já bych si ni, nenechala. Hryzalo by mě totiž svědomí. Navíc by mi bylo líto toho, kdo by přišel o ty doklady. Už se mi něco podobného jednou stalo, a to vyřizování bych opravdu nikomu nepřála,“ řekla žena.

Nálezce přitom nemusí chodit rovnou na policii. Má možnost peněženku či doklady vrátit i anonymně. „Může totiž využít i schránek důvěry. Ty jsou v každém městě či obci,“ vysvětlila mluvčí.

Například ve Zlíně jsou schránky důvěry přímo u sídla státní policie a u budovy magistrátu.

„Bohužel řada lidí ještě o této možnosti neví. Měsíčně se nám tak ve schránkách objeví dvě až tři peněženky či doklady,“ konstatovala policejní mluvčí.