Zamknuté dveře společné koupelny a za nimi ozývající se šramot naznačovaly, že by mohlo jít o zákazníka se zdravotními problémy. Když však Kamil Basovník dorazil na místo, zjistil, že v koupelně usadil pár lidí bez domova, kteří tam chtěli přečkat chladnou noc.

„Jakmile jsem po nereagovaní na výzvy a klepání na dveře pohrozil tím, že zavolám městskou policii, otevřeli se dveře. Mladý bezdomovec mi pohotově vytrhl mobil mi z ruky a mrštil s ním o zem. Nastříkal mi pepřový sprej do očí a dal se s partnerkou na útěk," popsal konflikt Kamil Basovník.

MLADÍ BEZDOMOVCI UPRCHLI

Výtržníky se pokoušel zadržet a přetahovaná mezi ním a párem pokračovala i před budovou penzionu. „Snažil jsem se zajistit alespoň jednoho z nich, jenže i proto, že mám trochu astma, jsem nedokázal další dávky pepřového spreje skousnout. Přesto jsem se pokusil daný pár ještě pronásledovat a z vypůjčeného mobilu dovolat policii. Bohužel se mi pak ztratili," upřesnil Kamil Basovník další sled událostí, ke kterým došlo ve středu 19. října večer.

Ten samý problém ovšem řešil o měsíc později ve čtvrtek 17. listopadu. Tentokrát se však na sebeobranu vybavil teleskopickým obuškem, kterým se mu podařilo bezdomovce zpacifikovat.

Podobné zkušenosti zaznamenali v poslední době i obyvatelé či majitelé dalších bytových domů v Uherském Hradišti. Lidé bez domova se totiž s příchodem chladnějšího počasí stahují do společných prostor domů.

CHODBY A SKLEPY LÁKAJÍ LIDI BEZ PŘÍSTŘEŠÍ K PŘENOCOVÁNÍ

„Před časem jsme na jednoho z nich, který vnikl do domu v blízkosti hotelu Morava, volala policii. Nestalo se mi to poprvé. Vždycky, když jsem jako správcová domu našla bezdomovce usídleného ve společných prostorách, tak jsem ale raději zavolala nějakého chlapa. Sama jsem to raději nikdy neřešila, protože jsem na to neměla odvahu," přiznala Libuše Kočendová Skryjová z Uherského Hradiště.

Policisté mají při zásahu proti nevítaným hostům svázané ruce, bezdomovcům toho příliš nehrozí.

„Hlídka prověří, zda má daná osoba povolený pohyb v prostoru bytovek. Strážník pak vetřelce vyvede, zjistí, jestli náhodou není celostátně hledanou osobou, nebo neporušil žádný zákon. Nejčastějším přestupkem je buzení veřejného pohoršení, nicméně samotný vstup do budovy bez poškození zámku není nijak sankciován," vysvětlil Vlastimil Pauřík, velitel městské policie v Uherském Hradišti.

AZYLOVÁ ZAŘÍZENÍ JSOU STOPROCENTNĚ OBSAZENÁ

Podle zaměstnance Charity Uherské Hradiště Zdeňka Vávry způsobují problémy především dva druhy lidí bez domova. První skupinou jsou lidé bez přístřeší, na které v azylových zařízeních nezbylo místo, nebo v nich nechtějí přebývat. Těch by podle jeho slov mělo být v blízkosti Srdce Slovácka kolem deseti až patnácti. Druhou skupinu tvoří individua, která přebývají v Uherském Hradišti pouze přechodně.

„S příchodem podzimu máme naše azylová zařízení stoprocentně vytížené, obsazených je všech jednapadesát lůžek. Když venkovní teplota klesá pod minus deset stupňů Celsia můžeme zvýšit počet míst o pět přistýlek a deset teplých židlí," řekl Otto Holeček z azylového domu Sv. Vincence ve Starém Městě.

Řád azylových domů však neumožňuje vstup každému zájemci. Jednou z neproblematič­tějších podmínek je, že ubytuje pouze střízlivé bezdomove.e

„V současnosti procházíme jedním z nejhektičtějších období, v němž lidé bez domova hledají teplé přístřeší. Pokud zapsaný jedinec nedorazí přespat do našeho zařízení, aniž by byl omluvený, napomínáme jej a můžeme ho i vyloučit. Faktem ale je, že si omluvenky neověřujeme. Co tak dělají naši klienti po dobu, kterou jsou omluvení, můžeme pouze spekulovat," dodal Zdeněk Vávra z azylového bydlení Cusanus v Uherském Hradišti.