ČTK to řekla mluvčí brněnského soudu Miroslava Sedláčková. Podle obžaloby poslal šestačtyřicetiletý muž do společnosti dopisy a e-maily, kde požadoval vyplacení 200.000 eur (asi pět milionů Kč). V opačném případě vyhrožoval otrávením například dětských přesnídávek.

Adam trestnou činnost u soudu doznal. Už po vyhlášení rozsudku se mu však podle obhájkyně Naděždy Dědkové zdál trest nepřiměřeně přísný. Muži přitom hrozilo pět až 12 let vězení. Podle krajského soudu neprojevil lítost a snad si ani neuvědomuje, co mohl způsobit. „Obžalovaný to bral celé jako obchod, a pokud nad něčím projevil lítost, tak jen nad tím, že obchod nevyšel,“ uvedla při odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Obžalovaný u soudu řekl, že chtěl získat peníze na uhrazení dluhů z podnikání, které se pohybují kolem dvou milionů korun. Jednal prý v zoufalství a neměl v úmyslu výrobky skutečně otrávit. Muž Hamé údajně vydíral od loňského listopadu do letošního ledna. Peníze chtěl zaslat na konto ve Švýcarsku, které si za tímto účelem zřídil. Aby dokázal, že výhrůžky myslí vážně, poslal do firmy jednu přesnídávku, do které nasypal čtyři rozdrcené prášky s látkou používanou na léčbu nespavosti.

Dětskou výživu si prý vybral proto, že se dá otevřít a zavřít, aniž někdo pozná, že již otevřena byla. Podle znaleckých posudků se dospělému doporučuje maximální denní dávka půl až jeden celý prášek před spaním. Množství obsažené v otrávené dětské výživě znalci označili za velmi vysoké, které může způsobit velmi vážné zdravotní problémy a u dětí téměř jistou smrt. Firma se ihned obrátila na policii. Její zástupce uvedl, že ve výrobě má dostatečné zabezpečení, přesto instalovala nový kamerový systém.