Adam měl totiž vedení od loňského listopadu až do letošního ledna vyhrožovat, že pokud mu nepošlou na jeho konto 200 tisíc eur, tedy více než pět milionů korun, dá do oběhu otrávené dětské přesnídávky.

Šestačtyřicetiletý Adam svou vinu hned na počátku přiznal. Prý jej k tomuto činu dohnaly jeho velké dluhy, které se pohybují kolem dvou milionů korun.

„Do dětské přesnídávky jsem nasypal čtyři hypnotika a uzavřel ji v mikrovlnce. Vytvořil se tam podtlak, tak to vypadalo jako nepoužívané,“ popisoval u soudu muž. Pak si prý s pomocí muže, jehož jméno našel na internetu, založil ve Švýcarsku anonymní konto a napsal vedení Hamé dopis. Aby své výhružky umocnil, poslal společně s ním jednu z otrávených přesnídávek.

Podle lékařů se dospělému člověku předepisuje maximálně jedna tableta denně. Množství, které kojenecká výživa obsahovala, by malé dítě zabilo.Když společnost na první výzvu nereagovala, napsal jí ještě další dopisy a v tom posledním nakonec požadoval částku 300 tisíc eur. To už ale o všem věděla policie, která po vyděrači pátrala. Nakonec jej Útvar pro odhalování organizovaného zločinu letos v únoru zadržel.

Hamé však již po prvním dopise pro jistotu zvýšila svá bezpečnostní opatření a do výrobny rovněž nainstalovala kamerový systém.Adam ale tvrdí, že nikdy své výhružky nemyslel vážně. „Měl jsem tu možnost to udělat, když Hamé nereagovala na mou první výzvu. Omlouvám se za to,“ sdělil muž ještě před vynesením rozsudku.

Jeho lítost mu však neuvěřil ani státní zástupce Leo Foltýn. „Je zarážející, jak člověk, který má nadprůměrný intelekt, může vymyslet tak rafinovanou věc, v jejímž důsledku může dojít k újmě na zdraví či dokonce ke smrti dítěte. Věc si pečlivě připravoval,“ podotkl v závěrečné řeči. Proto také navrhl potrestat Adama až devítiletým vězení.

I předsedkyně senátu Iveta Šperlichová byla toho názoru, že omluva obžalovaného byla jen účelová. „Je to jen lítost nad tím, že mu jeho záměr nevyšel a že byl odhalen,“ podotkla závěrem. Podle ní rovněž senát neviděl jedinou polehčující okolnost, která by vedla k nižšímu trestu.Adam mimo jiné totiž svůj čin spáchal v době, kdy byl v podmínce. Rozsudek není pravomocný. Obě procesní strany si vzaly lhůty pro možné odvolání se k Vrchnímu soudu do Olomouce.

Vyhrajte vstupenky na Truck sraz v Březůvkách

Soutěž o lístky na sraz a doprovodný program, který se koná v sobotu 21. srpna.

Více informací o soutěži a samotné akci zde!