Šetření je prakticky skončeno, věc bude v nejbližší době odložena, řekl dnes ČTK státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Roman Kafka. Musela loni 10. listopadu zastřelil dva manažery společnosti, lehce zranil generální ředitelku firmy a nakonec spáchal sebevraždu.

„Jeho motivy pro čin byly velmi smíšené. Jednalo se o kombinaci osobních problémů (finančních i partnerských ), frustraci ze ztráty zaměstnání a jisté ztrátě společenské prestiže po vážném zranění bratra v kombinaci se subjektivním přesvědčením podezřelého o roli jiných osob při zranění jeho bratra, při jeho propuštění ze zaměstnání a při údajném okrádání bratra a poté jeho rodiny,“ poznamenal Kafka.

Musela tragický čin plánoval. „Urovnal si své osobní poměry, například smluvní vztahy, a šel na jednání do společnosti, aby napadl konkrétní až tři manažery. Měl možnost napadnout i další lidi, kteří byli bezprostředně před ním. Neučinil tak a vyzýval je k odchodu. Přesně si vytypoval lidi, které chtěl napadnout a vyrovnat si s nimi své účty,“ řekl Kafka již dříve ČTK.

Karel Musela vinil zastřelené manažery z útoku na svého bratra Pavla, bývalého člena představenstva Aircraft Industries a jednoho z nejvlivnějších mužů českého zbrojařství. V říjnu 2008 byl nalezen s vážnými zraněními pod posedem v lese na Slovácku poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Toho soud předloni zprostil obžaloby z pokusu o vraždu. Oba v listopadu zastřelení muži i generální ředitelka navíc působili v Aircraft Industries v době, kdy byl Karel Musela propuštěn.

Kriminalisté případ vyšetřují jako zločin vraždy spáchaný po předchozím uvážení a na více osobách. Pokud by pachatel útok přežil, hrozilo by mu 15 až 20 let či výjimečný, až doživotní trest.