Telefonní přístroj lze kompletně zablokovat u všech operátorů

Podle policejních statistik bylo jen na území Zlínského kraje letos ohlášeno téměř čtyři sta kusů odcizených mobilů. „Krádeží je však daleko víc, protože většina lidí nám to ani neohlásí,“ konstatovala zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková. Podotkla, že zvláště před vánočními svátky se množství krádeží bude ještě pravděpodobně zvyšovat. „Lidé by proto něměli váhat, a pokud jim mobil někdo ukradne, měli by tuto službu, která je zdarma, využít,“ upozornila mluvčí.

Okradení lidé by si v první řadě měli nechat od svého operátora zablokovat SIM kartu. „Pak se obraťte na policii a my požádáme všechny operátory o zablokování vašeho mobilu podle jeho výrobního čísla IMEI,“ radí Javoříková.

Toto číslo je uvedené buď na krabici přístroje, nebo na záručním listu telefonu. „Potřebovat budeme například ještě i fakturu nebo účtenku včetně občanského průkazu, kvůli prokázání vlastnictví telefonu. V případě, že člověk není majitelem telefonu, musí mít plnou moc od jeho vlastníka. Ta však nemusí být úředně ověřená,“ podotkla Javoříková.

Takto zablokovaný přístroj se stává naprosto bezcenným. „Po jeho zapnutí se lidem zobrazí na displeji upozornění, že je telefon evidovaný policií jako kradený. Ale nelze se už z něj nikam dovolat,“ upozornila mluvčí. Dodala, že obdobným způsobem pak lze zase telefon odblokovat.
Tuto novinku vítají majitelé mobilů i obchodníci. „Je to výrazný pokrok v otázce řešení kradených mobilů. Podle mě to může vést i ke snížení obchodování s nimi. A navíc teď to, že je telefon kradený, můžeme poznat taky a tím se vyhnout problémům,“ podotkl majitel zlínské prodejny Mobil4you Lukáš Hrančík.

Podobně reagoval i Petr Lysák ze Zlína. „Teda to slyším poprvé, ale je to super. Sám jsem přišel o tři mobily, takže to fakt oceňuji,“ pochvaloval si.
Trošku skepticky se však na to zatvářil Zdeněk Jandera ze Zlína. „Je to určitě dobré, ale myslím si, že je jen otázkou času, kdy tak zvané něčí „zlaté české ručičky“ přijdou na to, jak ten systém oklamat,“ pochyboval.

Kladné zkušenosti s novou službou už má Alena Malá ze Zlína. „V supermarketu mi ukradli úplně nový mobil, který jsem měla teprve asi čtrnáct dní. Hned další den jsem volala na policii a podle IMEI ho zablokovali. Asi za dva měsíce mi z policie volali, že přístroj našli právě podle IMEI,“ svěřila se Zlíňanka se svou dobrou zkušeností.