„Zatím se nám podařilo zachytit dvě dvoustovky. Podle výpovědí dvou zadržených chlapců však vyrobili nejméně devět kusů stejných bankovek,“ uvedl kriminalista Jindřich Rybka, který na případu pracoval.

Mladíky odhalil trafikant

Jeden z mladíků vyráběl dvoustovky na počítači. Stačila mu k tomu barevná tiskárna a kopírka. Nepříliš zdařilé kopie pak dávali do oběhu. „Úspěšní moc nebyli. Z devíti bankovek se jim podařilo udat dvě. Třetí dvoustovka se zdála být jednomu trafikantovi podezřelá, a tak penězokazce zadržel a přivolal policii,“ dodal Rybka.

Mladíci se k výrobě falešných peněz přiznali. Prý si chtěli jen přilepšit ke kapesnému, které dostávali od rodičů. „Mladí muži nebyli bytostně závislí na penězích. Brali to jen jako přilepšení ke svému standardu,“ přiblížil Fryšták motiv penězokazců, kterým hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Pokud by byli plnoletí, strávili by ve vězení jednou tolik. Tedy maximálně deset let.

1. FC Slovácko se od případu distancuje

Hradišťský fotbalový klub nebere případ na lehkou váhu, ale přesto se vůči jeho spojování s 1. FC Slovácko slovy předsedkyně jeho představenstva Marcely Mrázkové ohradil.

„My nejsme ani rodiče ani škola. Pouze klukům poskytujeme vyžití ve volném čase, proto nechápu, proč nás s celou kauzou novináři spojují,“ rozhorlila se předsedkyně představenstva 1. FC Slovácko. „Vždyť sport je prostředek, pomocí kterého se kriminalita u mladistvých snižuje,“ poznamenala.

Klub provinilce přes palubu nehodí

Mladí fotbalisté neodehráli za svůj tým sobotní utkání proti Opavě, co s nimi bude po sportovní stránce dál, zatím není jisté. Podporu klubu ale mají. „Jsou to talentovaní hráči, rozhodně je nemíníme hodit přes palubu. Pokud budou mít čas a nebudou vyšetřovaní, mohou nadále trénovat. Jestli budou hrát, to nechám na trenérech. Nicméně je otázka, jestli na fotbal budou mít v této době vůbec čas a myšlenky,“ uvedla Mrázková.

Padělání bankovek nižší hodnoty je trend

Padělat bankovky v nižší nominální hodnotě je v poslední době mezi mladými pachateli trend. „V oběhu se objevily dokonce falešné padesátikoruny,“ potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková. Výhoda takových falešných bankovek je podle policistů v tom, že je lidé tolik nekontrolují. Na rozdíl od tisícikorun a vyšších bankovek, které navíc mají několik ochranných znaků.