Před zlínským krajským soudem stanula trojice mužů Roland Makó, Libor Vaďura a Vratislav Pospíšil. První dva z nich jsou obžalováni jak z loupeže, tak z vraždy, poslední z nich z loupeže. Společně s nimi se na celé události měl podílet ještě čtvrtý společník. Ten se však soudu nedožil. Letos v lednu zemřel po těžké nemoci.

Starého pána chtěla čtveřice mužů loni v listopadu okrást. Pospíšil společně se zesnulým známým přivezli k jeho domku autem Makó a Vaďuru. Tato dvojice pak vešla dovnitř s tím, že seniora oberou o peníze. Pro případ, že bude doma, měli nachystanou historku o zapisování elektroměru. S sebou měli také lepící pásku, provázek a pepřový sprej, aby v případně mohli starého muže svázat. Tyto věci mu podle Makó dal Pospíšil.

Když oba vešli do domu, Makó, s rukavicemi na rukou, začal v místnostech hledat peníze. Vaďura mezitím zjistil, že starý pán je skutečně doma a předstíral, že je elektrikář.

Vraždili pro dvě stovky a vodku

To, co se pak ve skutečnosti strhlo, ví jen dvojice obžalovaných. Každý z nich ovšem tvrdí zcela něco jiného a vinu svalují jeden na druhého. Senior byl nalezen kuchyni brutálně umlácený a uškrcený. To vše jen pro 250 korun a pro láhev vodky, které měl doma.

Zatímco šestadvacetiletý Slovák Makó tvrdí, že muže zabil osmačtyřicetiletý Vaďura, ten tvrdí úplný opak. „V tu chvíli se objevil Roland, srazil ho k zemi a vystříkal na něj pepřový sprej, který si vzal od Pospíšila. Já pak odtud odešel, protože takhle to nebylo domluvené. Vrátil jsem se do vozu,“ tvrdil dvanáctkrát trestaný muž. Asi po čtyřiceti minutách, co Makó nešel, objeli vesnici.

To už si podezřelé posádky všimli i místní, kteří se je začali vyptávat, co tam dělají. „Raději jsme odtud odjeli a cestou narazili na Rolanda. Ptali jsme se, co starý pán a on řekl, že jak ho fíkl sprejem, tak už spal,“ doplnil Vaďura o komplici, který měl jít od seniora z jiné strany domu.

Makó však tvrdí, že útočníkem byl jeho společník, kterého měl dokonce vidět, jak muže bije baterkou. On sám prý jen do seniora žduchl tak, že spadl na zem. „Libor mě pak poslal hledat peníze. A když jsem se vrátil na chodbu, dveře byly zamknuté a nikde nikdo. Tak jsem vešel do kuchyně a starý pán tam ležel v krvi, přikrytý dekou,“ tvrdil zase Makó. Pak prý vyšel zadními dveřmi ven a cestou k autu zabloudil až k lesu. Když se vracel, narazil na auto s ostatními muži a odjeli pryč.

Do kauzy měl být zapletený i bývalý policista

Oba obžalovaní se však shodují v tom, že iniciátorem celé akce byl právě osmačtyřicetiletý Pospíšil. Makó tvrdí, že jej muž k loupeži donutil, protože po něm vymáhal peníze, které měl půjčené od Pospíšilova známého, bývalého policisty. Ten však včera u soudu popřel, že by kdy Slováka vydíral nebo si najímal vymahače.

Také Pospíšil popírá, že by byl organizátor něčeho podobného. Prý byl pouze jako řidič. „Makó dlužil peníze a řekl mi, že je má jeden starý pán a že jen potřebuje odvézt. Tušil jsem, že půjde o krádež. Chtěl po mě, ať seženu někoho, kdo umí dobře česky. Znal jsem Vaďuru, tak jsme pro něj jeli. Poradil jsem mu, ať dělá elektrikáře. Ale to bylo vše. Makó chtěl také po mě, abych mu koupil pepřový sprej,“ podotkl osmačtyřiceti­letý muž.

U soudu se včera rovněž četla výpověď zemřelého čtvrtého muže, který byl v autě společně s trojicí obžalovaných. Ten tvrdil, že vůbec netušil, kam se jede.

Soudní znalec Jan Krajsa včera potvrdil, že senior zemřel na následky krvácení do mozku a rdoušení. Podle něj zranění mohlo způsobit bití jak čaganem, tak i baterkou. Na obou těchto předmětech se našly pachové stopy Vaďury. Ten však popřel, že by se něčeho dotýkal.

Znalec: vrah zřejmě rdousil v rukavicích

Lékař rovněž naznačil, že některé rány mohly rovněž pocházet od paličky na maso, která se našla na místě činu.

Znalec rovněž poznamenal, že způsob rdoušení odpovídá tomu, že měl pachatel buď rukavice, nebo nějakou látku. „Útok mohl trvat i několik minut. Pokud se na něm podílelo více osob, než jedna, doba vzniku zranění se samozřejmě zkracuje,“ odhadoval Krajsa.

Na obžalované muže byly rovněž vyhotovené psychologické a psychiatrické posudky. Podle psychologů je Makó člověk s nevyzpytatelnými reakcemi, které se pohybují od přátelství až po agresivitu. Rovněž má velmi bohatou fantazii, kterou promítá do reality. Vaďuru zase lékaři označili za člověka emotivně nestabilního, výbušného, který zkresluje pravdu.

Pospíšil je podle psychologů člověk, který rád svaluje vinu na druhé, má snahu vidět se v lepším světle a překrucuje fakta ve vlastní prospěch. Rozhodně prý ale není osoba, která by měla sklony páchat vraždu.

Vzhledem k tomu, že Pospíšil trvá ještě i na osobním výslechu psychiatra, byl případ odročen na červenec.

Zatímco Makó a Vaďura mohou strávit ve vězení patnáct a více let, Pospíšilovi hrozí za loupež maximálně dvanáctiletý pobyt za mřížemi.