Na začátku neobvyklé kauzy bylo přitom trestní oznámení patnáctiletého mladíka ze Záhorovic. „V polovině března zaplatil na poště dobírku za balíček, v němž měl být mobilní telefon, který si objednal na internetovém bazarovém portálu. Mělo se jednat mobil vyšší hodnoty, za který prodávající požadoval jen tří tisíce korun. Když doma balíček otevřel, našel tam jen sáčky předvařené rýže,“ zmínil uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental moment, který spustil vyšetřování případu. Při spolupráci napříč celou Českou republikou bojkovičtí policisté zjistili, že rýži místo mobilu dostalo ještě několik dalších lidí, kteří podvod přišli oznámit na policii. Důsledným pátráním se jim vzápětí podařilo odhalit pachatele.

„Nejednalo se ani o jednu z žen uvedených jako prodávající na bazarovém portálu. Za náhodně zvolenými ženskými jmény se skrýval dvaadvacetiletý mladík z České Třebové. Ani jeden z nabízených mobilů nikdy nevlastnil a nikdy je nemohl zájemcům prodat. Místo mobilů balil do zásilek krabice s rýží,“ doplnil mluvčí. Za balíčky předvařené rýže tak zaplatili tisíce korun lidé v Novém Městě na Moravě, Vyškově, Mladé Boleslavi, Zdicích, Českém Těšíně i v Praze. Policisté mladíkovi prokázali, že celkově podvedl sedm lidí, které připravil celkem o 21 tisíc korun. Za podvod hrozí podvodníkovi až dvouletý pobyt za mřížemi.

A jak postupovat v situaci, kdy se už lidé rozhodnou pro podobný nákup z inzerátu prostřednictvím dobírky? „Je vhodné zásilku rozbalit přímo v prostoru pošty, kdy při tom mohou figurovat další lidé jako svědci. V situaci, kdy by se jednalo o podvod, zásilku u pracovníků pošty ihned reklamovat a neprodleně zavolat policii. Policisté mohou vyzvat poštu k vydání peněz, které adresát za dobírku zaplatil a následně je dostane zpět,“ upozornil Mergental. Dosáhnout se tím má toho, že adresátovi nevznikne žádná škoda a podvodník nezíská vytoužené peníze. Policisté pak začnou pátrat po pachateli, který se podvodného jednání dopustil.