Ti jej měli za necelý rok obrat o více než jednačtyřicet milionů korun. Podle kriminalistů není vyloučené, že podvedených může být i víc.

Když se na kriminalisty letos v březnu muž obrátil, zprvu si mysleli, že to nemůže být pravda, aby se nechal takto někdo napálit. Při prověřování informací však přišli na to, že se podnikatel stal terčem skutečně ostřílených podvodníků.

Loni v únoru se podnikateli ozval nějaký muž, který se mu představil jako pan Pokorný z Náchodu. Tvrdil mu, že vymáhá pohledávky, a nabídl mu své služby. Podnikateli se tato nabídka zalíbila, protože v pohledávkách měl tři a půl milionu korun. A tak na nabídku pana Pokorného kývl a domluvili se na záloze šestašedesát tisíc korun. „Za pár dnů se však u něj ve firmě objevili dva pánové, kteří tvrdili, že jsou pověřeni panem Pokorným, a dohodli se s ním, že jim dá zálohu dvě stě šedesát tisíc korun. Tyto peníze také dostali,“ popisoval dále vedoucí hospodářské kriminálky František Urbánek.

Muži pak přišli v březnu za podnikatelem znovu s historkou, že pan Pokorný je ve vazbě kvůli činnosti spojené s vymáháním pohledávek a potřebují jej dostat ven a zaplatit mu dobrého advokáta. „Pod záminkou dalších a dalších historek jim muž dal deset milionů korun,“ podotkl kriminalista.

Podvodníci ale v červnu přišli s další „pohádkou“. „Podnikateli oznámili, že těsně předtím, než byl pan Pokorný propuštěný z vazby, zemřel,“ konstatoval Urbánek.

Muži mu „nakukali“, že pan Pokorný má na účtu více než 60 milionů a aby se k jeho penězům mohli dostat, potřebují vyřídit jeho pozůstalost. A tak jim důvěřivý podnikatel dal dalších šest milionů korun. V ten moment se ale na scéně objevila další dvojice mužů, kteří se představili jako Milan Telvak a Josef Škop. „Tato dvojice tvrdila, že má právo k účtu zemřelého. Naléhali na poškozeného, aby jim dal nějakou zálohu, což se také stalo. Muž jim během dvou měsíců vyplatil šestadvacet milionů korun,“ podotkl kriminalista. To už ale podnikateli začalo být celé divné, a tak se letos v březnu obrátil na policii. Té se tento složitý případ podařilo rozlousknout. „Podařilo se nám zadržet dvojici, která se představovala jako Telvak a Škop. Tyto muže jsme minulý týden zadrželi společně s kolegy z Moravskoslezského kraje v Ostravě a Karviné ve chvíli, kdy se jeden z nich chystal utéct,“ upřesnil dále František Urbánek. V sobotu je soud poslal do vazby. Oba však vězeňské prostředí již dobře znají. V minulosti si totiž odpykávali trest za obdobnou trestnou činnost. Nyní jim hrozí deset let za mřížemi.

Muži však z utržených peněz už takřka neměli nic. Žili si totiž nad poměry a jejich vášní byly i automaty. Kdo se však ukrýval pod panem Pokorným a kdo vůbec byla dvojice mužů, která se u podnikatele objevila jako první, kriminalisté nadále zjišťují. „Máme však informace o tom, že podvedených lidí může být zřejmě víc. Vyzýváme proto další lidi, kterým se tito muži ozvali, aby se na nás obrátili,“ vyzval kriminalista František Urbánek. Policisté už nyní prověřují několik případů z celé České republiky.