„Výše trestu ve dvou třetinách zákonné sazby odpovídá přitěžujícím okolnostem,“ odůvodnil rozsudek soudce Jiří Přibyl.

Přibyl neuvěřil Vaverkovu tvrzení, že nemá tušení, jak se mu do těla dostal pervitin. Soudce mladému šoférovi uložil také sedmiletý zákaz řízení všech vozidel. Vaverka i jeho obhájce Karel Štoček si ponechal lhůtu na rozmyšlenou pro případné odvolání. Sám Vaverka se včera odmítl k rozsudku vyjadřovat.

Pozůstalí po Marii Geržové byli s výší trestu spokojeni. „Pro mě i mou rodinu je to spravedlivý trest,“ poznamenala dcera mrtvé ženy Kamila Kočendová.

Vynesení rozsudku předcházel pokus obhájce napadnout znalecký posudek, v němž František Korpáč spočítal, že obžalovaný jel až stopadesátiki­lometrovou rychlostí. „Znalecký posudek je neúplný, chybný a účelově zaměřený. Vůbec se nezabýval pohybem chodců tak, jak jej Vaverka popsal,“ prohlásil Štoček, který i v závěrečné řeči tvrdil, že částečnou vinu na tragédii nese i manžel mrtvé chodkyně Jiří Gerža. Soudce však žádost o vyhotovení nového posudku zamítl jako neodůvodněnou.

Státní zástupce Tomáš Pindur naopak poukázal, že Vaverka je notorický porušovatel dopravních předpisů.Přitížil mu i pervitin, který měl v moči. Přestože Vaverka tvrdí, že neví, jak se mu do těla droga dostala, navrhl Pindur k obvinění přidat trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. „Protože nejsou žádné polehčující okolnosti, navrhuji nepodmíněný trest v polovině sazby, tedy 36 až 40 měsíců ve věznici z dozorem a zákaz řízení všech motorových vozidel na dobu šesti lety,“ řekl státní zástupce.

Devětadvacetiletý Martin Vaverka 21. ledna svým sportovním BMW mezi Břestkem a Tupesy zabil chodkyni Marii Geržovou. V moči, kterou mu nechal vyšetřovatel Josef Mikeska odebrat, byly stopy pervitinu.(zam)

Čtěte víc: vpravo nahoře Související články