Informace policistů potvrdil Deníku starosta Starého Hrozenkova Milan Vaculík s tím, že se cílem podobné trestné činnosti stala tato hraniční obec moravsko slovenského pomezí už poněkolikáté.

„Pachatel vešel do směnárny jako běžný zákazník. Přistoupil k přepážce a dotazoval se na směnu peněz. Poté vytáhl na ženu pistoli a požadoval peníze. Ta mu ze strachu o svůj život vydala 24 tisíc korun a 740 Euro," popsala dramatickou situaci mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová.

Slovensky mluvící muž sebral peníze, na pult položil krabici obalenou alobalem a směnárnici varoval, že je to bomba.

Pak odjel autem typu SUV tmavé barvy směrem na Slovensko.

Vystrašená žena neváhala a okamžitě vše oznámila na linku 158.

„Policejní pyrotechnik bližším ohledáním krabice vyloučil jakékoliv nebezpečí," doplnila policejní mluvčí s tím, že při přepadení nebyl nikdo zraněn.

Milan Vaculík upřesnil, že ze tří směnáren, které na území Starého Hrozenkova fungují, byly v minulosti už dvě z nich vyloupeny.

„Tuto směnárnu na čerpací stanici už vyloupili podruhé. Směnárnice tam je ve špatné bezpečnostní pozici, protože prakticky nemá kam utéct," uvedl Milan Vaculík.

Masivní nárůst kriminality

Jednou také podle jeho slov čelila přepadení směnárna na tamním bývalém hraničním přechodu.

„Od chvíle, kdy jsme vstoupili do schengenského prostoru a jsme bez pohraničních policistů, došlo v naší i okolních obcích k masivnímu nárůstu trestné činnosti. Loupežná přepadení, vloupání či různé typy krádeží včetně těch, kdy se tady ztrácí automobily, jsou téměř na denním pořádku. Kamerový systém na bývalé celnici navíc jednoznačně dokazuje, že pachatelé jsou ve většině případů ze Slovenska," prozradil Milan Vaculík.

Policisté pátrají v souvislosti s ozbrojeným přepadením směnárny po slovensky mluvícím muži ve věku do 50 let, sportovní postavy vysoké asi 180 cm. Na sobě měl černou čepici, červeno-černou bundu a tmavé kalhoty.

„Tímto žádáme veřejnost o pomoc při pátrání po pachateli. Možná někdo v inkriminované době projížděl kolem a mohl spatřit pachatele před přepadením, či po něm. Jakékoliv informace k tomuto případu můžete sdělit na linku 158 případně na nejbližším policejním oddělení," uvedla Milena Šabatová.

Související Lupič polil pracovnici směnárny benzinem a vyhrožoval jí zapálením