Dvojice maskovaných mužů vešla ve středu 25. ledna o půl osmé večer do sázkové kanceláře Synot v centru Uherského Hradiště. Zakuklenci namířili na ženu obsluhující provozovnu pistole, čímž si od ní vykoledovali asi třicet tisíc korun. Po opuštění kanceláře si to lupiči poklusem zamířili přes celé město. Ve Smetanových sadech zahodili mobily, jimiž mohla obsluha provozovny rychle přivolat pomoc, a u zimního stadionu nasedli do auta, jehož řidič je zavezl domů.

„Loupežné přepadení v tomto případě neprovedli žádní zelenáči či zoufalci, kteří nemají na jídlo, ale protřelí kriminálníci. Byli maskovaní, dobře připravení a sehraní. Měli předem rozdělené role včetně profesionálního řidiče, jenž je pouze vozil,“ zhodnotil předvedený výkon trojice mužů vedoucí uherskohradišťského územního odboru policie Bronislav Šabršula.

Společnost Synot ihned po přepadení vypsala dvousettisícovou odměnu tomu, kdo přinese informace vedoucí k dopadení pachatelů. A tato taktika přinesla výsledky. Ozval se člověk, který muže na záběrech poznal.

„Částka, kterou informátorovi vyplatíme, několikanásobně převyšuje lup. Cílem této aktivity je zabránit podobným jevům v budoucnu a budeme v ní pokračovat,“ nechala se slyšet mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová.

Kriminalisté se díky novým informacím dostali jednomu z gangsterů na kobylku a začali celou trojčlennou skupinu prověřovat a sledovat. Akci na zatčení devětadvacetiletého recidivisty z Brna, třiadvacetiletého šoféra z Boskovic a šestadvacetiletého muže z blízkého zahraničí přechodně bydlícího v moravské metropoli už měli policisté připravenou, když se trojice před několika dny rozhodla loupit znovu.

Na výlet si tentokrát zajela do rakouského hlavního města Vídně, kde kriminálníci chtěli vyloupit autobazar. K jejich smůle měl ale majitel prodejny zrovna špatný den bez tržeb. Po vyhrožování pistolemi, stejném jako v Uherském Hradišti, podnikatelova peněženka vydala asi tři sta euro. Lupiči vzali jedno z aut a dali se na úprk. „Po oznámení o této události nasadila rakouská policie do akce vrtulník, který ukradené vozidlo identifikoval a pronásledoval. Pachatelé mu ujížděli vídeňskými ulicemi, až se dostali do dopravní zácpy. Když se k nim blížily policejní vozy, nechali auto autem a začali utíkat po svých,“ popsal zákrok rakouských kolegů hradišťský policejní šéf Šabršula s poznámkou, že vídeňští strážci zákona se při pronásledování nebáli po lupičích střílet.

Rakouským policistům se podařilo zadržet devětadvacetiletého Brňana, který teprve před rokem opustil brány vězení, v němž pobýval za spáchání několika trestných činů. Ani zbytek skupiny už si ale svobody neužívá. Dva podezřelé, na něž rakouská strana vypsala evropské zatykače, hradišťští kriminalisté tuto středu zadrželi přímo v Brně a eskortovali je do policejních cel.

„Čtyři naši lidé na tom nepřetržitě pracovali celý měsíc. Přikládali jsme případu velký význam, proto jsme si například vyžádali povolení, aby kriminalisté z Uherského Hradiště operovali přímo na Brněnsku,“ dal Bronislav Šabršula nahlédnout do policejního zákulisí.

Devětadvacetiletý Brňan a šestadvacetiletý cizinec jsou podezřelí ze spáchání trestného činu loupeže, za což jim ze zákona hrozí až deset let vězení. Stejný trest za pomoc při spáchání loupeže hrozí třiadvacetiletému muži z Boskovic.

Uherskohradišťští kriminalisté se tak mohou pochlubit velmi dobrou statistikou ze začátku roku. Z pěti loupežných přepadení, která se v okrese v prvním měsíci roku 2012 udály, se jim podařilo objasnit hned tři, a vyřešení čtvrtého je, podle Šabršulových slov, na dobré cestě.

Dvojice lupičů na své oběti útočila plynovými pistolemi. Tělo zbraně je ocelové, proto je zbraň pro napadené lidi na první pohled nerozeznatelná od klasické pistole. Místo kovových střel vystřeluje na vzdálenost sedmi metrů plyn, jímž oběť ochromí.