„Trestní řízení bylo od 24. února vedeno jako prověřování spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy, jenž byl dílem dokonán a dílem ve stádiu pokusu," uvedla mluvčí krajských policistů ve Zlíně Lenka Javorková. Osminásobnou vraždu podle ní spáchal třiašedesátiletý muž z Uherského Brodu, který jako vražedné zbraně použil své dvě legálně držené krátké střelné zbraně.

„Pachatel zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám," poznamenala mluvčí. Pro objasnění věci nechala policie vypracovat několik odborných vyjádření a rovněž přibrala několik znalců z oboru kriminalistika a z oboru zdravotnictví.

„Z nich byl velmi zásadní znalecký posudek soudní znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí, a pod vlivem této nemoci jednal," řekla Lenka Javorková.

Fakt, že byl pachatel označen za psychicky nemocného, už podle starosty Uherského Brodu Patrika Kunčara na tragédii nic nezmění. Ten naopak zmínil své očekávání, že případ bude vzhledem k smrti Zdeňka Kováře odložen.

„Podle mého názoru měli i znalci těžkou práci kvůli tomu, že posudky vypracovávali až po smrti vraha," uvedl starosta Kunčar s tím, že výsledky šetření znalců respektuje. Zároveň podotkl, že stále čeká na závěrečnou zprávu z Generální inspekce bezpečnostních sborů, která uvede na pravou míru další nejasnosti v případu.

Petr Gabriel, který tragickou a vyhrocenou situaci v restauraci Družba v Uherském Brodě přežil, soudí, že každý člověk, který vraždí, je psychicky nemocný. Výsledný posudek tedy očekával.

„Nicméně nechápu, jak je možné, jak se takto psychicky nemocný člověk může pohybovat mezi lidmi, natožpak legálně vlastnit zbraň," uvedl s tím, že je otázkou, jak může být psychicky nemocný jedinec takovou dobu součástí běžně fungující společnosti.

Balistické expertízy podle Lenky Javorkové potvrdily, že veškeré nábojnice nalezené na místě činu, byly vystřeleny ze dvou legálně držených zbraní třiašedesátiletého střelce.

„Další znalecký posudek z oboru kriminalistika, odvětví genetika na základně vyhodnocení biologických stop prokazuje, že ze smrtících zbraní střílel pouze třiašedesátiletý muž," doplnila Lenka Javorková.

Patrik Kunčar potvrdil, že město plánuje k prvnímu výročí tragédie odhalit pietní místo před restaurací Družba. „Usilovně pracujeme na tom, abychom mohli pomník 24. února příštího roku odhalit," uzavřel starosta Uherského Brodu.

Autoři: PAVEL BOHUN, LUCIE MARTINÁKOVÁ