Krajský soud poslal Frýželku loni na osm let do vězení. Podle odvolacího soudu ale krátil právo na obhajobu obžalovaného. „Rozsudek jsme proto zrušili," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. Věc na podzim opět projedná zlínská pobočka Krajského soudu v Brně.

„Krajský soud věděl, že obžalovaný byl zbaven způsobilosti k právním úkonům a má ustanoveného opatrovníka. Ten přebírá řadu práv obžalovaného a vykonává je za něj. Soud s ním musí komunikovat stejně jako s obžalovaným, což nečinil. Celé dokazování je proto nicotné, obžalovaný neměl možnost uplatnit svou obhajobu a k důkazům nelze přihlížet," uvedl Angyalossy. Krajský soud by podle něj měl navíc prověřit obhajobu obžalovaného, který tvrdí, že ho někdo vydíral a nutil k páchání trestné činnosti.

Podle obžaloby třiapadesátiletý muž připravil dodavatele a svého obchodního partnera dohromady o více než 75 milionů korun. Podnikateli hrozí pět až deset let vězení. Vyučený řezník Frýželka u soudu odmítl vypovídat. Na policii dříve uvedl, že „dodavatelům platil, dluhy tam prý nezůstaly a vše dělal ve prospěch firmy". Frýželka si nyní odpykává pětiletý trest, který mu soudy dříve uložily za úvěrový podvod. Přestože byl zbaven způsobilosti k právním úkonům, znalec jej shledal způsobilým chápat smysl trestního řízení.

Podle obžaloby Frýželka v letech 2005 až 2007 odebíral od dodavatelů suroviny pro masnou výrobu a další služby, ačkoli si byl vědom toho, že společnost ani on nemá dostatek peněz na jejich úhradu. Poškozených je 51, kromě českých firem jde o společnosti ze Slovenska, Polska, ale i z Nizozemska. Filex kromě dodavatelů masa či jatečních zvířat dlužil například i plynařům, energetikům, telekomunikační společnosti a vodárnám.

Škodu více než 11 milionů Frýželka údajně způsobil firmě Agramm, svému obchodnímu partnerovi. Podle obžaloby mu zatajil informace o skutečné finanční situaci společnosti. Poškozený tak údajně ve snaze uchránit své pohledávky vůči Filexu a podpořit jeho budoucí zisk dodal další suroviny a odkoupil splatné závazky firmy u jiných věřitelů.

V září 2007 navíc vzplála provozovna Filexu v Uherském Brodě. Při požáru vznikla škoda přes 14 milionů korun. Policie nejdříve obvinila ze zapálení objektu Tomáše Trkana z Brna, později také Martina Rause, jenž ve věci původně vystupoval jako svědek, a také podnikatele z Prahy Petra Pavla Bezděkovského. Posledně jmenovaný, jehož policie stejně jako Trkana stíhala i pro vraždu policisty Tofla, spáchal v červnu ve vazební věznici sebevraždu. Obžaloba na dva zbývající obviněné by podle státní zástupkyně mohla být podána na podzim.

Společnost Filex se v prosinci 2007 ocitla v konkurzu, který byl ale v létě 2009 pro nedostatek majetku úpadce zrušen. Stoprocentním vlastníkem Filexu je od prosince 2007 slovenská firma LIST SW.