Cizí návštěvníci chat se tak rekrutují převážně z řad bezdomovců, kteří přijdou jen na jídlo a nocleh.

Pokles případů za listopad a prosinec je podle zlínských policistů oproti loňskému roku mírný. Poslední vykradení chaty na Zlínsku bylo nahlášeno před čtyřmi dny v Provodově.

„Zatím neznámý pachatel nebo pachatelé se vloupali do dvou chat a přilehlých chlévů, ze kterých vzali pilu, slivovici, stříbro, sošky, obrázky, šroubováky, kleště i hasák,“ vypověděla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

„Jízdní policie v rámci možností mezi chatky jezdívá a rekreační oblasti hlídá. Ke snižování počtu krádeží a škod přispívají i sami majitelé. Přesto doporučujeme, aby si i v zimním období občas chatu zkontrolovali,“ upozornila Bartíková.

Na Uherskohradišťsku prověřují policisté chatařské oblasti jedenkrát do týdne, a to společně s psovody. Celoroční statistiky mají mírně stoupající tendenci, přesto i na Slovácku je přes zimu relativní klid.

Nejohroženější jsou tam podle policistů tradiční chatařské oblasti Smraďavka, Brodské a Nivnické Vinohrady. Poslední případ vloupání se stal před čtrnácti dny, z chaty ve Veletinách ukradl zloděj několik obrazů.

„Je to ale ojedinělý případ, lidé si většinou na zimu odvážejí všechny cenné věci,“ řekla mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková. „Nabádáme, aby si majitelé všímali i sousedních chat a na zimu si tu svoji opravdu dobře zabezpečili,“ upozornila Zámečníková.

Na Kroměřížsku se zloději zaměřují vesměs na chatařské oblasti na Rusavě a Rajnochovicích.

„Problém vykradených chat se jeví spíš v letních měsících, přes zimu je relativní klid,“ hlásí mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Namátkové kontroly policisté provádějí i tam. „Pokud už si lidé chtějí některé věci v chatách nechat, měli by si je určitě pojistit,“ připojuje Malenovská.
Jedině na Vsetínsku je počet vykradených chat vyšší. „Za celý loňský rok jsme evidovali dvacet případů. Letos za období od ledna do listopadu už máme těchto případů zaznamenaných šestadvacet,“ informovala mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová.

Nejrizikovější oblastí je přitom okolí Rožnova pod Radhoštěm, Velkých Karlovic a Bečevska. Doposud poslední případ vykradené chaty je ze začátku prosince, kdy neznámý pachatel vykradl hned čtyři tamní chaty a způsobil škodu přesahující sto tisíc korun.

„Lidé by se hlavně neměli chlubit věcmi, které v chatách mají. Rekreační objekt by měli navštěvovat i v zimě, uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly,“ radí Brousilová.